Napój na trawienie
pixelshot

Canarino - przepis na napój na dobre trawienie

Napój na trawienie jest szczególnie istotny przed lub po obfitym objedzie - wtedy żołądek musi pracować z wytężonym wysiłkiem. Można go też wypić przed snem na lepsze trawienie. Poniższa włoska mikstura Canarino ułatwia zwalczenie ewentualnej niestrawności i przyspiesza metabolizm. Dzięki temu nie czuje się dużej i nieprzyjemnej ociężałości.

Napój poprawiający trawienie działa na kilka sposobów. Po pierwsze zwiększa produkcje soków żołądkowych, co pozwala szybciej i łatwiej strawić zalegające w brzuchu jedzenie. Po drugie zmniejsza ewentualne gazy i wzdęcia, które odpowiadają za wydęty brzuch.

Suty posiłek często składa się z ciężkostrawnych potraw, które mocno zanieczyszczają cały organizm. Canarino doskonale sobie z tym radzi, ponieważ ułatwia oczyszczanie ciała z zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na prace wielu narządów.

Napój Canarino na ratunek przed obiadem

W Polsce popularne są krople żołądkowe, które najczęściej spożywa się po posiłku. Włoski napój pity jest przed konsumpcją, a więc zaczyna działanie znacznie szybciej i sprawniej. Tym samym wprowadza organizm w tryb trawienia i ułatwia mu szybsze uporanie się z problemem. Można go też wypić przed snem na lepsze trawienie.

Przyjmowanie Canarino jest bardzo proste - przed każdym dużym obiadem lub innym posiłkiem należy wypić jedną szklankę na ciepło. Wysoka temperatura sprawi, że szybciej się wchłonie. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie napoju, aby nie zniszczyć substancji, które działają pozytywnie.

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywnościOstrzeżenie publiczne dotyczące żywnościCzytaj dalej

Opisaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Napój

Źródło: manyakotic, Getty Images

Przepis na napój Canarino

Składniki:

  • 2 cytryny
  • 4 liście laurowe
  • litr wody
  • kilka łyżek miodu
  • 4 goździki
  • imbir

Zacznij od sparzenia cytryny wrzątkiem. Następnie obierz ją ze skórki uważając, aby pozostawić na owocu białą błonę. Sama skórka użyta będzie podczas gotowania, a biała błona jest wyjątkowo gorzka, więc warto wykonać to z należytą ostrożnością.

Do rondelka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Teraz należy zmniejszyć ogień i poczekać, aż temperatura wody opadnie do około 70 stopni Celsjusza. Wtedy można wrzucić do niej skórkę z cytryny, goździki, imbir, oraz liście laurowe. Podgrzewaj napar przez 5 minut.

Rondel zdejmij z ognia i odstaw do zaparzenia na 10 minut. Przecedź napój przez sitko, dodaj do niego sok z cytryny oraz miód. Jego ilość zależy od twoich smakowych preferencji. Rozlej Canarino do szklanek i podawaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł