Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > W Wigilię sklepy mogą być zamknięte. Już wiadomo, jakim kosztem
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 08.11.2024 16:21

W Wigilię sklepy mogą być zamknięte. Już wiadomo, jakim kosztem

sklep
fot. Canva

W piątek (8 listopada) posłowie zajmują się projektem ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy w ten dzień będą zamknięte. Sam pomysł generuje także inne problemy, o których ustawodawcy nie do końca mają pojęcie. Swoje rozwiązanie zaproponowali także pracodawcy. Czy można ustanowić pewnego rodzaju kompromis?

Wigilia kolejnym dniem wolnym

25 października posłowie Lewicy złożyli w sejmie projekt ustawy, która ustanowiłaby Wigilię dniem wolnym od pracy. Według ich zamysłu zmiana miałaby obowiązywać już od tego roku. Stąd wynika pośpiech, bo prace nad przyjęciem nowego przepisu rozpoczęły się w piątek – 8 listopada. 

Do projektu przychyliła się ministra rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – która swoją decyzję tłumaczyła wieloletnimi postulatami polskich rodzin. Ponadto, pomysłodawcy zaznaczają, że podobny przepis obowiązuje także w innych krajach europejskich, np.: w Czechach, Danii, Finlandii, Litwie czy na Węgrzech. Czy projekt uda się przyjąć, nie wiadomo, ale już teraz pojawiają się związane z nim problemy. 

wnętrze sklepu.jpg
Fot. Canva/Merad Vosoughi
Zapomnij o jabłku i gruszce. Do surówki z marchewki najlepiej pasuje ten owoc

Wolna Wigilia generuje problemy

Projekt ustawy od samego początku budził spore emocje i jak zawsze w takich sytuacjach podzielił opinię na zwolenników, jak i przeciwników pomysłu. Pracodawcy RP, czyli organizacja zrzeszająca pracodawców i istniejąca od 1989 roku, już teraz przewidują, związane z ustawą, problemy.

Według nich wolna od pracy Wigilia oznacza spory problem. Konsumenci w krótkim czasie wykupią sporo produktów, a sklepowe półki będą świecić pustkami. Przekłada się to na to, że piekarze, a przede wszystkim dostawcy, będą obciążeni większą ilością pracy, aby ze wszystkim zdążyć. Dzień wolny dla jednych będzie oznaczał więcej czasu na świąteczne przygotowania, natomiast inni będą musieli wykonywać więcej pracy w skróconym czasie. Czy o takie rozwiązanie chodzi posłom Lewicy?

Inne zdanie pracodawców

Pracodawcy RP nie tylko wynajdują problemy, ale też szukają rozwiązań. Proponują kompromis, który oznacza, wykreślenie z wykazu dni wolnych od pracy jednego dnia. Ma to być 6 stycznia, kiedy obchodzone jest Święto Trzech Króli lub 1 maja, czyli dzień uznany za Święto Pracy. 

Skoro przodkowie pracowali na to, aby obecnie 1 maja był dniem wolnym, to pojawia się pytanie, kto zapracuje na to, aby w przyszłości nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się dobrobytem w naszym kraju – pytają Pracodawcy RP w opinii przesłanej do Sejmu.

O tym, czy zaproponowany kompromis lub sam projekt ustawy będzie zatwierdzony przez posłów, jeszcze nie wiadomo. Dzień wolny w Wigilię ma dwie strony medalu i wybrane rozwiązania nigdy nie zadowoli wszystkich stron. A czy ty uważasz, że Wigilia powinna być dniem wolnym?

Sprawdź także, jakie promocje przygotowała Biedronka oraz dowiedz się, jakiej ryby unikać

zakupy.jpg
Fot. Canva/Aja Koska