Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-30T145342.281

canva/tab1962

Wielka Brytania chce zakazać gotowania homarów żywcem

30 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

W Wielkiej Brytanii podjęto prace nad wzmocnieniem ustaw wobec dobrostanu skorupiaków i mięczaków. Nowy projekt przewiduje zakazanie gotowania homarów żywcem. Tak przygotowywane skorupiaki są tradycyjną formą gotowania, jednak cierpienie, jakie się im zadaje, nie jest warte przyjemności.

Homary stanowią luksusowe jedzenie, które dla wielu ludzi jest synonimem prestiżu i dobrze wydanych pieniędzy na obiad. Wiele problemów sprawia jednak metoda ich gotowania.

Obrońcy praw zwierząt już od wielu lat wskazują na bestialstwo, jakiego dopuszczają się kucharze wrzucający żywe skorupiaki do wrzątku. Już niedługo w Wielkiej Brytanii może się to zmienić.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Homary nie będą gotowane żywcem?

Ministrowie brytyjscy postanowili zając się tematem dobrostanu mięczaków i skorupiaków, które w wielu krajach świata są mocno pomijane. Rządzący chcą bowiem zaostrzyć obecne prawo.

W Wielkiej Brytanii homary są popularnym daniem, które jada się w najróżniejszych miejscach. Niestety gotowanie tych zwierząt żywcem we wrzątku jest wyjątkowo okrutne, co nie podoba się wielu ludziom.

Wątróbka

Obłędna wątróbka bez masła, mąki i smażenia

CZYTAJ DALEJ

Z tego powodu Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne proponuje obowiązkowe ogłuszanie homarów przed ich zabiciem i ugotowaniem. W taki sposób znacznie ogranicza się zadawane cierpienie.

Gotowanie żywych homarów w Austrii, Nowej Zelandii i Szwajcarii jest nielegalne

Wyspy nie byłyby pierwszym krajem, który miałby zakaz gotowania homarów żywcem. Do tego grona należą już Austria, Nowa Zelandia oraz Szwajcaria. Obecnie prowadzone są konsultacje z przedstawicielami brytyjskiej gastronomii.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy recepturę na prosty i przepyszny dżem z brzoskwiń. Jeśli zastanawiasz się co zrobić w kuchni z dojrzałymi bananami, ten tekst wszystko wyjaśnia.

Według artykułu zamieszczonego w czasopiśmie Science, czas potrzebny na zabicie homara poprzez ugotowanie żywcem, niekiedy szacowany jest nawet na 15 minut. A więc tyle minut spędzają żywe, czujące zwierzęta we wrzątku, zanim przestaną odczuwać ból.

Homar

Źródło: canva.com/Kuvona, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pysznosci.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >