Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wigilijne uszka grzybowe według przepisu samej Magdy Gessler
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Wigilijne uszka grzybowe według przepisu samej Magdy Gessler

Uszka grzybowe
Canva.com / Taratorki

Przez swój mały rozmiar i niecodzienny kształt, uszka wymagają zwinnych dłoni. Jest to zadanie czasochłonne, która wymaga od nas skupienia, jednak efekt wart jest każdej poświęconej minuty w kuchni. Magda Gessler, to znana propagatorka kuchni polskiej, a uszka są jedną z naszych tradycyjnych potraw. Więc zamiast iść na łatwiznę i kupić gotowe uszka w sklepie lub zamówić w lokalnej restauracji, to szybko zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy.

 Najważniejsze jest ciasto

Aby uszka wyszły idealnie, to bardzo ważne jest, poświęcenie uwagi ciastu. Powinno być elastyczne ale na tyle twarde, żeby nie rozrywało się przy rozciąganiu i zawijaniu. Nie zapomnij, że podczas przygotowywania ciasta potrzebujesz solidnej dawki cierpliwości. Masa powinna zostać dobrze wyrobiona, inaczej cały nasz trud pójdzie na marne.

Ciasto nie powinno się kleić i być zbyt delikatne. Inaczej przy każdej próbie nadziania i zawinięcia uszka będzie się ono rwało i powstaną dziury przez które, podczas gotowania, wypłynie cały farsz. Zamiast uszek otrzymamy wtedy pusty, sflaczały kawałek ciasta.

Jednak nie martw się! Im lepiej przygotujesz się do stworzenia najlepszych uszek na świecie, tym bliższe będą one ideałowi. Jeśli wykorzystać przepis Magdy Gessler, to możesz mieć pewność, że wyrobienie ciasta i zrobienie małych pierożków pójdzie Ci bez większego problemu. Radzimy, aby jeśli już zabierasz się za lepienie uszek, to wykonaj większą ilość, gdyż surowe uszka z powodzeniem możesz schować do zamrażalki i zamrozić na kolejną okazję.

Przepis na uszka grzybkowe od Magdy Gessler

Do przygotowania pysznych uszek, potrzebujesz:

- 1 szklanka mąki- 1 jajko- 2 łyżki masła- 350g suszonych grzybów- 1 cebula- natka pietruszki- sól, pieprz

Przygotowanie tej potrawy zacznij od wyrobienia ciasta. Do miski przesiej mąkę, aby nie miała w sobie nawet najmniejszej grudki. Dodaj żółtko. Powoli zacznij ręcznie wyrabiać ciasto, co jakiś czas dolewając przegotowanej, ciepłej wody. Nie zapomnij także o dodaniu roztopionej łyżki masła. Wyrabiaj tak długo aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Nie powinno się kleić do dłoni. Jeśli tak jest, dodaj więcej mąki. Odstaw na 15 minut, aby masa odpoczęła.

W tym czasie można zacząć przygotowywanie farszu. Cebule obierz i pokrój na bardzo drobna kostkę. Dodaj grzyby oraz natkę pietruszki. Jeśli nie masz dostępu do suszonych borowików lub podgrzybków, możesz je zamienić na pieczarki. Wszystkie składniki podsmaż na maśle oraz dopraw solą i pieprzem. Po usmażeniu możesz przepuścić farsz przez maszynkę do mielenia mięsa lub rozbić w mikserze.

Ciasto rozwałkuj na cienki placek i powycinaj z niego małe, równe kwadraty. Na środek każdego kawałka połóż łyżeczkę farszu. Musisz wyczuć odpowiednią ilość, gdyż jest ona zależna od wielkości Twoich kwadratów. Następnie połącz dwa przeciwległe końce ciasta i sklej wolne krawędzie, tak aby powstał trójkąt. Możesz dla pewności poprzyciskać brzegi widelcem lub łyżką. Pora teraz nadać uszkom ostateczny kształt, czyli złączyć końce trójkąta, które są jego podstawą. W ten sposób uzyskasz piękne uszko, które będzie w stanie samo stać pionowo na stole. Sposób zawijania tych pierożków, jest bardzo podobny do zawijania ozdobnych ściereczek do dekoracji stołu.

Tak uszykowanie uszka gotuj w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Wrzucaj je pojedynczo do wrzątku i gotuj do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. Wyławiaj przeznaczoną do tego łyżką z dziurkami i rozkładaj na talerzach do których planujesz rozlewać barszcz.

Tagi: