Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wyjątkowa szarlotka pomarańczowa z bezą
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:44

Wyjątkowa szarlotka pomarańczowa z bezą

Wyjątkowa szarlotka pomarańczowa z bezą
pixabay.com

Jak przygotować idealną szarlotkę?

Szarlotka to pochodzący z Francji deser, będący wynalazkiem Marie-Antoine'a Carême'a. Miał on stworzyć ją specjalnie dla cara Aleksandra I – swojego wieloletniego pracodawcy. Szarlotka składa się z kruchego ciasta oraz owoców, a dokładnie jabłek. Mogą być one surowe lub przetworzone. Często poza jabłkami dodaje się gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki i wiele innych owoców. Popularnym dodatkiem są też rodzynki. W polskiej kuchni do szarlotki czasami dodaje przyprawy korzenne, np. cynamon lub goździki. Wiele osób lubi jeść jabłecznik na gorąco, podany z lodami waniliowymi. W dawnych czasach przekładano marmoladę jabłkową innymi owocami lub konfiturą, a zamiast kruchego ciasta stosowano chleb, grzanki lub sucharki.

Klasyczna szarlotka należy do jednego najpopularniejszych dań. Jest pyszna, chrupiąca i słodka. Kruche ciasto pokrywa dużą ilość musu jabłkowego. Zwykle radzą sobie z nią nawet początkujący w wypiekach kucharze. Wśród wielu rodzin można najczęściej spotkać ją na stole podczas świąt Bożego Narodzenia. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie byłaby zaznajomiona z jej smakiem.

Przepis na szarlotkę pomarańczową z bezą

Naszą szarlotkę wzbogacimy nie tylko o słodki smak pomarańczy, ale również o bezę. Tort bezowy poniekąd powstał na cześć rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Historia mówi, że został wymyślony specjalnie dla niej podczas jej pobytu w Perth w 1926 lub 1929 roku. Miał go przygotować szef kuchni hotelu Esplanade, gdy został przez Pawłową poproszony “o coś lekkiego”. My na naszą szarlotkę będziemy kłaść bezę o takim samym składzie, jak słynny tort bezowy. Ta z zewnątrz krucha, a w środku miękka i rozpuszczająca się masa będzie idealnie współgrała z naszym ciastem. Szarlotka będzie jednocześnie delikatna i maślana, a także krucha. Po prostu przepyszna. Szczególnie polecamy wykonać ją jesienią i zimą na rozpogodzenie pochmurnych dni. Najlepsze do użycia będą jabłka twarde i kwaśne. Wyjątkowo dobrze dopasują się tu takie gatunki jak szara reneta, antonówka lub papierówka. Jednak jeśli wolimy, to możemy też użyć gotowych jabłek ze słoika.

Składniki

Spód:

150 g mąki pszennej1/2 łyżeczki proszku do pieczenia40 g cukru75 g zimnego masła + do posmarowania formy2 żółtka (białka zachować do bezy)1 łyżka cukru wanilinowegoskórka starta z 1/2 pomarańczy1 łyżeczka cynamonu½ łyżeczki gałki muszkatołowej

Jabłka:

1 kg jabłek na szarlotkę50 g cukruskórka starta z 1 pomarańczymiąższ z 1 pomarańczy

Beza:

3 białka130 g cukru2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Sposób przygotowania

Spód:

Mąkę przesiewamy do miski i mieszamy razem z proszkiem do pieczenia, cukrem, cynamonem, gałką muszkatołową i startą skórką z pomarańczy. Dodajemy do tego pokrojone małe kawałeczki zimnego masła i wszystko miksujemy. Możemy też rozetrzeć składniki ręcznie, lecz zajmie to więcej czasu. Z ciasta muszą powstać drobne okruszki. Wtedy dodajemy żółta i szybko zgniatamy ciasto w jednolitą kulę. Chowamy je w lodówce.

Jabłka:

Jabłka obieramy i kroimy na ćwiartki. Wkładamy je na patelnie, dodajemy cukier, skórkę pomarańczy oraz rozdrobniony miąższ wyjęty z pomarańczy. Smażymy całość na większym ogniu przez około 5 minut do momentu, w którym jabłka zmiękną.

Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Przygotowujemy tortownicę o średnicy 24 cm i smarujemy ją grubo masłem. Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim dno oraz boki formy. Spód dziurawimy lekko widelcem i wykładamy jabłka. Wstawiamy ciasto do piekarnika na 30 minut.

Beza:

Białka wlewamy do miski i ubijamy mikserem na pianę. Nie przestając miksować, dodajemy do nich cukier. Kontynuujemy jeszcze przez 2 – 5 minut. W międzyczasie dodajemy mąkę ziemniaczaną.

Wyjmujemy ciasto z piekarnika i wykładamy na nim bezę. Wstawiamy je z powrotem do środka. Pieczemy przez 20 minut. Na koniec zostawiamy do ostudzenia.

Smacznego!

Tagi: