Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wyliczyli, ile w tym roku kosztuje zrobienie sałatki jarzynowej. Kwota wbija w fotel
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 09.03.2023 16:43

Wyliczyli, ile w tym roku kosztuje zrobienie sałatki jarzynowej. Kwota wbija w fotel

koszt przygotowania sałatki jarzynowej
Canva / etorres69 ; Canva / Todor Dinchev

Nie wyobrażasz sobie świąt bez sałatki jarzynowej? Lepiej zacznij na nią oszczędzać. Aktualne ceny nie rozpieszczają, a może być jeszcze gorzej. Wielkanocny specjał może kosztować nas nawet kilkadziesiąt złotych.

Sałatka jarzynowa potrawą dla najbogatszych?

Od kilku tygodni zauważamy rosnące ceny warzyw. To właśnie one w głównej mierze składają się na sałatkę jarzynową. Nie zapominajmy też o bijącym rekordy koszcie majonezu. Czy sałatka jak co roku zagości na wszystkich stołach?

Chwycił za paprykę i dał wszystkim cenną lekcję. Mało kto ma pojęcie

Co wpływa na rosnące ceny produktów na sałatkę jarzynową?

Właściciele sklepów z warzywami nie pozostawiają złudzeń. Ceny są najwyższe od wielu lat. Przed Wielkanocą mogą jeszcze zmienić się na niekorzyść konsumentów. Sałatka jarzynowa będzie więc droga, jak nigdy wcześniej.

Na wysokie ceny warzyw wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest globalna sytuacja przy uprawach. Przez panującą suszę, a także srogą i długą zimę warzyw na rynkach europejskich jest mniej niż zazwyczaj.

Drugim kluczowym aspektem podwyżek jest wciąż rosnący koszt energii. Pamiętajmy, że wiele gatunków warzyw uprawianych jest w szklarniach. Tam wymagają odpowiedniej temperatury oraz dostępu do światła. Zarówno ogrzewanie jak i doświetlanie kosztuje, i to niemało.

Wielu hodowców warzyw ograniczyło lub wręcz wstrzymało działalność. Czekają na nadejście wiosny, aby ruszyć z uprawą. Dotyczy to nie tylko sytuacji w Polsce, ale też chociażby w Holandii. Gdy wróci do nas słońce, możemy mieć nadzieję na stabilizację cen.

Ile będzie nas kosztowało przygotowanie sałatki jarzynowej?

Gdy popyt jest większy niż podaż ceny oczywiście rosną. Widać to choćby na przykładzie papryki i cebuli. Ta pierwsza jeszcze rok temu była niemal 2 razy tańsza, niż dziś. Obecnie za każdy kilogram zapłacić trzeba w hurcie nawet 20 złotych.

Czy ktoś myślał, że doczekamy czasów drogiej cebuli? Ta zawsze była wręcz symbolem taniego warzywa. Sytuacja się zmieniła i obecna cena na targu wynosi nawet 4 złote. To prawie czterokrotna podwyżka w ciągu 12 zaledwie miesięcy.

Jeden z właścicieli warzywniaka dokonał szybkiej kalkulacji. Jego proroctwa nie napawają optymizmem. Cebula może zdrożeć nawet do 10 złotych. Podwyżek można spodziewać się jeszcze przez świętami.

Ile kosztować będzie więc sałatka jarzynowa? Ten sam sprzedawca nie ma wątpliwości. Za kupno samych warzyw zapłacimy nawet 35 złotych. A to przecież tylko jedna świąteczna potrawa.

Co jeszcze jest obowiązkowym składnikiem sałatki jarzynowej? Mowa oczywiście o majonezie. Niestety też również drożał i kosztuje nawet 16 złotych za słoik. Dobrze wiemy, że 1 na całe święta na pewno nie wystarczy.

Jednym z produktów niezbędnych do wytworzenia majonezu są jaja. Tych ostatnio na rynku również jak na lekarstwo. Stada kur na całym świecie zdziesiątkowała ptasia grypa. Mamy więc podobny jak w przypadku warzyw związek między podażą a popytem.

Pamiętajmy, że podwyżki dotyczą również tłuszczu. Majonez do sałatki jarzynowej bez oleju nie powstanie. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki mamy na półkach takie ceny, jakie mamy.

Święta są wyjątkowym czasem w roku. Może warto przygotować te same potrawy, ale w mniejszej ilości? W dobie kryzysu i podwyżek pozostaje rozsądne gospodarowanie środkami. A nadchodzących tygodniach nastawmy się jednak na zaciskanie pasa. W tym artykule piszemy więcej na temat cen majonezu. Sprawdź, jak potrafią oszukiwać na jajkach nieuczciwi sprzedawcy.

stoisko z warzywami.png
Canva / Baloncici

Źródło: kobieta.interia.pl ; money.pl