Smakosze.pl
Wzrost cen żywności w 2022 roku

canva/TeroVesalainen--809550, pixabay

Wzrost cen żywności w 2022 roku

8 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Adam Moskal

Rok 2021 minął Polakom pod znakiem podwyżek wielu produktów, w tym spożywczych. Niestety analitycy, którzy są cytowani przez portal money.pl, twierdzą, że rok 2022 będzie jeszcze droższy. Według ich wyliczeń ceny żywności mogą pójść w górę o kolejne 4,5 procent, co mocno uderzy nas po portfelach.

Podwyżki cen żywności nie są dla nas obecnie niczym niecodziennym - galopująca inflacja i wiele innych czynników mają ogromny wpływ na rynek spożywczy. Okazuje się, że nie jest to koniec finansowych problemów.

Pyzy

Miękkie i delikatne pyzy z serowym nadzieniem

CZYTAJ DALEJ

Klienci mający nadzieję, że w 2022 roku rosnące ceny choć trochę spowolnią, mogą poczuć ogromne rozczarowanie. Analitycy w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita", którzy są cytowani na portalu money.pl, nie mają dobrych wieści.

Drożyzna w sklepach spożywczych

Choć rząd planuje wdrożyć czasową obniżkę Vat na żywność z 5% do 0%, eksperci ostrzegają, że ceny wcale nie spadną. Według nich jedyne co będziemy obserwować w najbliższym czasie to podwyżki.

- Nie spodziewamy się spadków, bo są powody do tego, by było drożej, nie widać natomiast powodów, by było taniej – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę

"Rzeczpospolita" udostępniła swoje wyliczenia, z których wynika, że najbardziej w ciągu 12 miesięcy podrozały mięsa, tłuszcze oraz pieczywo. Największe notowania przypadły mięsu drobiowemu, które podrożało aż o 23,7 procent.

Z czego wynikają takie ceny?

Powodów jest kilka, lecz każdy z nich jest równie ważny. Produkcja produktów rolnych stopniowo wymaga większych nakładów finansowych, co odbija się na cenie końcowej w sklepie. Nie jest to jednak wszystko.

Eksperci oceniają, że przyczyn drożejącej żywności należy szukać poza samym rynkiem surowców rolnych. Duży wkład mają skoki cen paliw czy energii elektrycznej. Swoje dokłada również Polski Ład, który wiele zmienia na całym rynku. Co ciekawe specjaliści uważają, że regulacje rządowe nie przyniosą większej poprawy.

- Po prostu państwo nie jest w stanie zapanować nad tak złożonym mechanizmem, jak dostawy od kilkudziesięciu tysięcy dostawców do kilkudziesięciu milionów odbiorców. Zdecydowanie lepiej robi to wolny rynek - powiedział Bartosz Urbaniak.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować ekspresowe placki z bananów bez użycia mąki. Ten tekst wyjawia, czy warto jeść codziennie masło.

Sklep spożywczy

Źródło zdjęcia: canva/Violetta Wedding astrologer, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: money

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Nareszcie, Biedronka oficjalnie potwierdziła. Wszyscy na to długo czekali

Czytaj więcej >
Śmietana i śmietanka nie są tym samym produktem

Produkty

Jaka jest różnica między śmietaną, a śmietanką? Niektórzy nazw używają zamiennie

Czytaj więcej >
sklep

Produkty

GIS ostrzega przed wadliwą sałatką. Pod żadnym pozorem jej nie jedz

Czytaj więcej >
Nowa oferta Lidla

Produkty

8 produktów za 50 procent ceny. Takiej oferty w Lidlu jeszcze nie było. Skorzystasz nawet w niedzielę

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka komentuje rozmiar Ptasiego Mleczka

Produkty

Bosacka znów ostrzega przed downsizingiem. Wzięła pod lupę uwielbiane słodycze

Czytaj więcej >
biedronka

Produkty

Nowa promocja Biedronki przyciąga tłumy. W dobrych cenach mleko, mięso, cukier

Czytaj więcej >