Smakosze.pl
Żabka

Marek BAZAK/East News

Żabka testuje sklepy bezobsługowe

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Sieć sklepów Żabka może pochwalić około 7 tysiącami placówek handlowych w całej Polsce, co jest wynikiem godnym podziwu. Już niedługo może się okazać, że Żabka rozszerzy swoją działalność o sklepy autonomiczne. Koncept o nazwie Nano jest w fazie testów, lecz w krótkim czasie ma zostać wdrożony częściowo do sklepów tradycyjnych.

Sieć sklepów Żabka specjalizuje się w sprzedaży detalicznej na małą skalę. Niewielkie osiedlowe sklepy mają w swojej ofercie wiele produktów pierwszej potrzeby, takich jak pieczywo, domowa chemia czy nabiał, a część z nich pozwala także korzystać z usług pocztowych. 

Firma, poza oczywistą ekspansją, chce rozwijać się także w kontekście oferowania nowych usług. W wielu najnowocześniejszych miastach świata dostępne są małe sklepy, w których klient całkowicie sam robi swoje zakupy - i Żabka chce wprowadzić podobną możliwość w Polsce.

Żabka ma w planach automatyzację swoich sklepów

Koncept Nano jest w założeniach banalnie prosty. Sklep stworzony wedle tego projektu, będzie wyglądał tak, jak każda inna Żabka - nie będzie w nim jednak obsługi. Klient bez kontaktu z innym człowiek zrobi swoje zakupy i zapłaci za nie.

Prawdopodobnie będzie miał także możliwość skorzystania z innych usług, takich jak kupienie hot doga, gorącej kawy czy odebranie przesyłki, która została pozostawiona w sklepie przez kuriera. Przynajmniej takie wnioski można wyciągnąć z poniższych słów prezesa Żabki:

Sklep będzie typową Żabką, ale nie będzie wymagał obecności obsługi. Natomiast na poziomie asortymentu, funkcjonalności nie będzie różnił się od innych sklepów. Technologię opracowaną przez firmę AiFi będziemy wdrażali też częściowo do tradycyjnych sklepów po to, by szybciej i wygodniej obsługiwać naszych klientów - mówił w lutym prezes Żabki. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy przepis na sałatkę warzywną z pieczonych warzyw. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pyszną kiszoną fasolkę szparagową ze słoika.

Jak to ma działać?

Według słów prezesa firmy, sklep będzie wyposażony w system informatyczny, który będzie miał dostęp do najróżniejszych kamer, czujników i czytników. Jego zadaniem będzie nie tylko wyeliminowanie kradzieży, lecz również zapobieganie pomyłkom w czasie naliczania zakupów. 

Póki co brakuje konkretnych dat uruchomienia takiego sklepu, jednak termin cały czas się zbliża. Obecnie wprowadzane są zmiany w regulaminie aplikacji Żappka na telefony, które wejdą w życie pod koniec obecnego miesiąca. 

Źródło: Nodar Chernishev, Getty Images

Pandemia spowalnia proces wdrażania tego pomysłu, jednak jest to zdecydowany krok w stronę przyszłości, w której klient całkowicie samodzielnie i bez konieczności stania w kolejce, będzie mógł zrobić zakupy. Co sądzicie o takiej wizji? Dajcie nam znać na naszym Facebooku. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: noizz.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >