Zaskakujący przepis na krupnik autorstwa Ewy Wachowicz
Krupnik jest pożywną i znakomicie rozgrzewającą zupą, po którą warto sięgnąć w chłodne dni. Wykonany z przepisu Ewy Wachowicz zachwyci was głębią smaku i nietypowym składnikiem wywaru — kurzymi żołądkami. Delikatny wywar z podrobów sprawia, że zupa smakuje obłędnie.
Kasze są doskonałym dodatkiem do zup. Niezwykle sycące i zdrowe ziarna wspaniale uzupełnią ogórkową czy pomidorówkę . Z delikatnej kaszy jęczmiennej perłowej można też przyrządzić wyborny krupnik. Tradycyjny specjał przyrządzony z wykorzystaniem podrobów skusi niejednego smakosza.
Przepis na smaczny krupnik według Ewy Wachowicz
Składniki:
-
2,5 litra wody
-
2 łyżki oleju rzepakowego
-
600 g żołądków kurzych
-
1 spora marchewka
-
1 mała pietruszka
-
kawałek selera
-
1 średnia cebula
-
2 ząbki czosnku
-
2 liście laurowe
-
5 ziaren ziela angielskiego
-
6 łyżek kaszy jęczmiennej perłowej
-
2 średniej wielkości ziemniaki
-
1 szklanka śmietany 18%
-
sól i pieprz w ilości do smaku
-
posiekana natka pietruszki
Przygotowanie:
Żołądki oczyszczamy z błon. Umieszczamy je w garnku i zalewamy wodą. Solimy. Wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 2 godziny.
Marchewkę, pietruszkę i kawałek selera myjemy. Warzywa obieramy i ścieramy je na tarce o dużych oczkach. Podsmażamy na dobrze rozgrzanej łyżce oleju. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy je w kostkę.
Rozgrzewamy drugą łyżkę oleju i szklimy na niej cebulę. Pod koniec smażenia wrzucamy czosnek. Ugotowane żołądki wyjmujemy z garnka, a przygotowanym wywarem zalewamy podsmażone warzywa.
Całość doprowadzamy do wrzenia i dodajemy cebulę wraz z czosnkiem, przenosząc smak z patelni do garnka. Wsypujemy kaszę i dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. Zupę gotujemy przez 20 minut.
Krupnik zabielamy śmietaną, hartując ją i stopniowo wlewając do garnka. Na koniec doprawiamy danie solą oraz pieprzem. Podajemy wraz z pokrojonymi żołądkami posypane natka pietruszki.
Źródło zdjęcia: canva/KrimKate
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: ewawachowicz