Smakosze.pl
Czosnek w domowym zaciszu

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Home & Garden

Zaskakujący sposób na sadzenie czosnku

5 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Czosnek często gości w naszych kuchniach. Ciężko sobie wyobrazić niektóre dania bez dodatku tej niezwykłej rośliny. Niektórzy smakosze korzystają z czosnku praktycznie codziennie. Wówczas warto postawić na własne sadzonki.

Nie da się ukryć, że czosnek charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym aromatem. Nie bez powodu cieszy się on sporą popularnością. Jak wyhodować czosnek w warunkach domowych?

Domowy sposób na czosnek

Bez wątpienia czosnek odgrywa niezwykle istotną role w kulinariach. Na jego bazie możemy przyrządzić wiele pysznych potraw. Niedawno prezentowaliśmy przepis na zapiekany chleb z dodatkiem czosnku.

Dziś podzielimy się sposobem na własny czosnek. Mało kto spodziewałby się, że w tak prosty sposób możemy posadzić tę roślinę. Wystarczy zaopatrzyć się w główni czosnku i plastikowe butelki po wodzie.

Na początku butelki nacinamy tak, aby pozbyć się zwężenia i części z nakrętką. Następnie ostre krawędzie spłaszczamy przy użyciu rozgrzanego żelazka. Butelki napełniamy wodą, a na ich szczycie kładziemy główki czosnku.

Po kilku dniach czosnek powinien puścić korzenie. Gdy będą miały już kilka centymetrów, wówczas przesadzamy je do doniczki. Przeważnie czosnek potrzebuje na to 10 dni. Jak zasadzić czosnek w ziemi?

(YouTube / Home & Garden)

Sadzenie czosnku w doniczkach

Każdy czosnek dzielimy delikatnie na ząbki. Niewielkie doniczki wyścielamy papierem i napełniamy ziemią o obojętnym pH. W jednym naczyniu zmieści się kilka ząbków. Powinny być przykryte ziemią. Czosnek potrzebuje odpowiednich warunków do dalszego wzrostu.

Czosnek w doniczkach ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Podlewamy go wodą, a raz na 3 tygodnie mieszanką z nawozem. Po około 2 miesiącach czosnek powinniśmy przesadzić do większych doniczek.

Domowy czosnek powinien być gotowy do zjedzenia po 20 dniach od wyschnięcia większości łodyg. Warto zauważyć, że zielone części rośliny można wykorzystać podobnie do szczypiorku. Przeważnie uprawa czosnku trwa około 8 miesięcy.

Nie da się ukryć, że własny czosnek jest nie lada pokusą. Z pewnością dania z jego dodatkiem dadzą nam sporą satysfakcję. Godny uwagi jest przepis na niezwykły sos na bazie czosnku. Sposób na posadzenie rośliny w domowych warunkach został zademonstrowany na YouTube na kanale Home & Garden. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane powyżej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / Home & Garden; Smak dnia; Krok do zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >