Smakosze.pl
Czosnek w domowym zaciszu

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Home & Garden

Zaskakujący sposób na sadzenie czosnku

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Czosnek często gości w naszych kuchniach. Ciężko sobie wyobrazić niektóre dania bez dodatku tej niezwykłej rośliny. Niektórzy smakosze korzystają z czosnku praktycznie codziennie. Wówczas warto postawić na własne sadzonki.

Nie da się ukryć, że czosnek charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym aromatem. Nie bez powodu cieszy się on sporą popularnością. Jak wyhodować czosnek w warunkach domowych?

Domowy sposób na czosnek

Bez wątpienia czosnek odgrywa niezwykle istotną role w kulinariach. Na jego bazie możemy przyrządzić wiele pysznych potraw. Niedawno prezentowaliśmy przepis na zapiekany chleb z dodatkiem czosnku.

Dziś podzielimy się sposobem na własny czosnek. Mało kto spodziewałby się, że w tak prosty sposób możemy posadzić tę roślinę. Wystarczy zaopatrzyć się w główni czosnku i plastikowe butelki po wodzie.

Na początku butelki nacinamy tak, aby pozbyć się zwężenia i części z nakrętką. Następnie ostre krawędzie spłaszczamy przy użyciu rozgrzanego żelazka. Butelki napełniamy wodą, a na ich szczycie kładziemy główki czosnku.

Po kilku dniach czosnek powinien puścić korzenie. Gdy będą miały już kilka centymetrów, wówczas przesadzamy je do doniczki. Przeważnie czosnek potrzebuje na to 10 dni. Jak zasadzić czosnek w ziemi?

(YouTube / Home & Garden)

Sadzenie czosnku w doniczkach

Każdy czosnek dzielimy delikatnie na ząbki. Niewielkie doniczki wyścielamy papierem i napełniamy ziemią o obojętnym pH. W jednym naczyniu zmieści się kilka ząbków. Powinny być przykryte ziemią. Czosnek potrzebuje odpowiednich warunków do dalszego wzrostu.

Czosnek w doniczkach ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Podlewamy go wodą, a raz na 3 tygodnie mieszanką z nawozem. Po około 2 miesiącach czosnek powinniśmy przesadzić do większych doniczek.

Domowy czosnek powinien być gotowy do zjedzenia po 20 dniach od wyschnięcia większości łodyg. Warto zauważyć, że zielone części rośliny można wykorzystać podobnie do szczypiorku. Przeważnie uprawa czosnku trwa około 8 miesięcy.

Nie da się ukryć, że własny czosnek jest nie lada pokusą. Z pewnością dania z jego dodatkiem dadzą nam sporą satysfakcję. Godny uwagi jest przepis na niezwykły sos na bazie czosnku. Sposób na posadzenie rośliny w domowych warunkach został zademonstrowany na YouTube na kanale Home & Garden. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane powyżej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / Home & Garden; Smak dnia; Krok do zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >