Smakosze.pl
Czosnek w domowym zaciszu

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale Home & Garden

Zaskakujący sposób na sadzenie czosnku

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Czosnek często gości w naszych kuchniach. Ciężko sobie wyobrazić niektóre dania bez dodatku tej niezwykłej rośliny. Niektórzy smakosze korzystają z czosnku praktycznie codziennie. Wówczas warto postawić na własne sadzonki.

Nie da się ukryć, że czosnek charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi i niepowtarzalnym aromatem. Nie bez powodu cieszy się on sporą popularnością. Jak wyhodować czosnek w warunkach domowych?

Domowy sposób na czosnek

Bez wątpienia czosnek odgrywa niezwykle istotną role w kulinariach. Na jego bazie możemy przyrządzić wiele pysznych potraw. Niedawno prezentowaliśmy przepis na zapiekany chleb z dodatkiem czosnku.

Dziś podzielimy się sposobem na własny czosnek. Mało kto spodziewałby się, że w tak prosty sposób możemy posadzić tę roślinę. Wystarczy zaopatrzyć się w główni czosnku i plastikowe butelki po wodzie.

Na początku butelki nacinamy tak, aby pozbyć się zwężenia i części z nakrętką. Następnie ostre krawędzie spłaszczamy przy użyciu rozgrzanego żelazka. Butelki napełniamy wodą, a na ich szczycie kładziemy główki czosnku.

Po kilku dniach czosnek powinien puścić korzenie. Gdy będą miały już kilka centymetrów, wówczas przesadzamy je do doniczki. Przeważnie czosnek potrzebuje na to 10 dni. Jak zasadzić czosnek w ziemi?

(YouTube / Home & Garden)

Sadzenie czosnku w doniczkach

Każdy czosnek dzielimy delikatnie na ząbki. Niewielkie doniczki wyścielamy papierem i napełniamy ziemią o obojętnym pH. W jednym naczyniu zmieści się kilka ząbków. Powinny być przykryte ziemią. Czosnek potrzebuje odpowiednich warunków do dalszego wzrostu.

Czosnek w doniczkach ustawiamy w nasłonecznionym miejscu. Podlewamy go wodą, a raz na 3 tygodnie mieszanką z nawozem. Po około 2 miesiącach czosnek powinniśmy przesadzić do większych doniczek.

Domowy czosnek powinien być gotowy do zjedzenia po 20 dniach od wyschnięcia większości łodyg. Warto zauważyć, że zielone części rośliny można wykorzystać podobnie do szczypiorku. Przeważnie uprawa czosnku trwa około 8 miesięcy.

Nie da się ukryć, że własny czosnek jest nie lada pokusą. Z pewnością dania z jego dodatkiem dadzą nam sporą satysfakcję. Godny uwagi jest przepis na niezwykły sos na bazie czosnku. Sposób na posadzenie rośliny w domowych warunkach został zademonstrowany na YouTube na kanale Home & Garden. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane powyżej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / Home & Garden; Smak dnia; Krok do zdrowia

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >