Czy kompot z rabarbaru jest zdrowy?
Rabarbar zajmuje szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Przez wiele lat traktowano go jako przekąskę lub dodatek do ciast. Niektórzy uwielbiają również kompot na bazie rabarbaru. Roślina ma liczne zalety, jednak trzeba podchodzić do niej z dozą ostrożności.
Jakie sekrety skrywa rabarbar?
Rabarbar wiele razy gościł na naszym portalu. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na bajeczne ciasto, w którym grał on główną rolę. Dziś nasza uwaga skupi się na właściwościach niepozornego rabarbaru.
Smakowity rabarbar jest źródłem kwasu szczawiowego. W związku z tym produktów na jego bazie nie powinniśmy jadać zbyt często. Warto zauważyć, że kwas szczawiowy sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych.
Nie można również zapomnieć o tym, że rabarbar obniża poziom testosteronu oraz wypłukuje wapń z kości. Jadalne są wyłącznie łodygi rośliny. Liście mogą doprowadzić do przykrego w skutkach zatrucia pokarmowego.
Rabarbar ma jednak spore zalety. Dostarcza on organizmowi witamin A, C oraz E. Oprócz tego uznaje się go za dobre źródło fosforu, potasu i błonnika. Z kolei zawartość estrogenu sprawia, że łagodzi objawy menopauzy. Natomiast obecność rapontycyny może uchronić przed przerostem prostaty. Właśnie dlatego po rabarbar powinny od czasu do czasu sięgać osoby po pięćdziesiątym rokiem życia.
Oprócz powyższych zalet rabarbar niweluje wzdęcia, reguluje procesy trawienne oraz wspiera układ krwionośny. Najlepiej przygotować z niego przepyszny kompot. Przepis jest banalnie prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić.
(Canva / kabVisio)
Niezawodny przepis na kompot, w którym rabarbar gra pierwsze skrzypce
Rabarbar w formie kompotu idealnie sprawdza się jako dodatek do obiadów, jednak równie dobrze możemy raczyć się nim kiedy najdzie nas ochota na pyszny napój. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co nam będzie potrzebne?
3 litry wody
1 kg rabarbaru
180 g cukru
15 g miodu
liście mięty
kostki lodu
Na początku myjemy rabarbar, następnie pozbywamy się liści, a łodygi kroimy na plastry. Ich grubość powinna wynosić około pół centymetra. Rabarbar umieszczamy w wysokim garnku. Zalewamy go zimną wodą. Całość gotujemy.
Kiedy wywar zacznie wrzeć, wówczas dodajemy cukier. Kompot gotujemy przez około 15 minut. Od czasu do czasu go mieszamy. Gdy napój będzie miał różowy kolor, wówczas wyłączamy ogień i pozwalamy naszej miksturze wystygnąć.
Kompot przecedzamy i wzbogacamy o miód. Najlepiej serwować go z kostkami lodu oraz liśćmi mięty. Domownicy nie będą mogli się oprzeć takiemu specjałowi. Warto również wiedzieć, jak przygotować zdrowy i pyszny napój z morwy białej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Haps; Radio ZET Styl Życia