Zupę gulaszową zawsze robię z przepisu babci. Cały sekret tkwi w dwóch rodzajach mięsa
Inspirowana węgierskim obiadem zupa gulaszowa jest niezwykle popularnym sycącym daniem. W tym przepisie dodajemy do niej składniki, które czynią ją jeszcze bardziej treściwą. A za smak odpowiada kombinacja mięs. Przepis od babci jest niezawodny.
Zupa gulaszowa z przepisu babci
Węgrzy gulaszem nazywają potrawę, która w składzie ma któryś z rodzajów mięsa, cebulę, marchew i paprykę . Ale swobodne wariacje na temat gulaszu doprowadziły nas do zup gulaszowych, w których znaleźć się mogą choćby ziemniaki czy – jak w tym przepisie – fasola. Ten bogaty w białko i treściwy dodatek doskonale sprawdzi się w takiej zupie.
Smaku jej dodaje zaś babcine połączenie dwóch rodzajów mięsa – łopatki i boczku . Dzięki niemu podbijemy wędzony posmak całej potrawy. Łączenie dwóch rodzajów mięsa nie jest typowe dla tej ludowej potrawy, ale takie wariacje czynią kuchnię ciekawą.
Zupa gulaszowa na łopatce z fasolą
Tradycyjny węgierski przepis na gulasz zakłada, że taka zupa będzie ona dość ostra . Jeśli zamierzamy poczęstować nią osoby niechętne pikantnym smakom, można pominąć dodatek ostrych przypraw.
Składniki
- 500 g łopatki wieprzowej
- 200 g wędzonego boczku
- 250 g białej fasoli (z puszki lub namoczonej)
- 2 duże cebule
- 2 marchewki
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- Sól, pieprz, papryka wędzona i ostra
- Tłuszcz do smażenia
Łatwa zupa gulaszowa
Marchewki kroimy w grube półplasterki, a fasolę odsączamy z zalewy. Mięso kroimy w kostkę i obsmażamy je na patelni. Następnie przekładamy do garnka, zalewamy ok. pół litra wody i dodajemy koncentrat pomidorowy. Ustawiamy garnek na średnim ogniu i gotujemy przez niecałą godzinę, do miękkości mięsa .
Na patelni podsmażamy cebulę, dodajemy marchewkę, a kiedy będą miękkie, przekładamy je do garnka . Dodajemy fasolę i przyprawy i gotujemy jeszcze przez kwadrans.
Wypróbuj też przepisy na szybkie ciasto bez pieczenia i makaron ze szparagami .