Bajecznie prosty przepis na grillowane kalmary
Owoce morza i grillowane kalmary jednoznacznie kojarzą się z wakacjami oraz chwilami beztroski. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by elektryczny grill na tarasie już przy pierwszych cieplejszych dniach ruszył do pracy. Grillowane kalmary będą miłą odskocznią od śląskiej kiełbasy i tradycyjnej polskiej kaszanki.
Grillowane kalmary — przepis, składniki i przygotowanie
Kalmary są dość specyficznym produktem, ponieważ trzeba im mocno pomóc uwolnić smak. W niektórych krajach (np. Czarnogórze) najpopularniejszy sposób na przyrządzenie kalmarów to ugotowanie ich. Jednak grillowane kalmary mają ten intrygujący dymny aromat, a miękkie mięso aż prosi się o marynatę z ostrych przypraw.
Składniki sosu:
Zielona część pora.
Papryka jalapeno.
4 ząbki czosnku.
2 łyżeczki suszonego chilli.
1 łyżeczka octu jabłkowego.
3 łyżki stołowe passaty pomidorowej.
1 łyżka koncentratu pomidorowego.
Odrobina wody (by uzyskać odpowiednią konsystencję sosu).
Kiedy kalmary będą już na grillu, natrzyj je dodatkowo ostrym sosem.
Grillowane kalmary - gdzie kupić?
Najczęściej w market natkniesz się na kalmary w sekcji z mrożonkami. Będą to prawdopodobnie gotowe do usmażenia krążki. Jeżeli nie znajdziesz nic innego, wystarczy taka mrożonka. Natomiast docelowo szukaj kalmarów w całości (przypominają nieco podłużne ośmiornice). Są do znalezienia w dużych, dobrze zaopatrzonych marketach.
Na pierwsze grillowanie kalmarów ze znajomymi i rodziną wybierz 4 sztuki. Jeśli będą rozchwytywane - wówczas możesz pokroić je w krążki, w odwrotnej sytuacji poczęstują się nimi tylko Ci, którzy doceniają ich smak.
Kalmary i inne owoce morze z grilla (przygotowanie)
Przed grillowaniem owoców morza przede wszystkim należy je dobrze umyć i dokładnie oczyścić z drobinek piasku. Tak, czasami w ich wnętrznościach mogą znaleźć się pozostałości morskiego dna. Kalmary przed grillowaniem musisz dodatkowo obrać z błonek, a czasem nawet i z wnętrzności (obcinając macki i “wywijając” je na drugą stronę).
Z innymi grillowanymi owocami morza nie będzie łatwiej. Wszelkie muszle, małże św. Jakuba czy nawet krewetki i langustynki należy oczyścić i wyjąć część odpowiadająca za oczyszczanie przewodu pokarmowego. Jeśli chodzi o niewielkie krewetki, niedużo to zmienia. Chodzi raczej o komfort spożywania posiłku.
Składniki na sos pokrój i wymieszaj ze sobą, dodając trochę przegotowanej wody. Sos będzie pełnił funkcje marynaty. Zanurz w nim posolone kalmary i odstaw do lodówki na godzinę przed samym grillowaniem.
Kalmary grilluj po 5 min z każdej strony. Powinny się zarumienić i nieco “zbiec”, ze względu na utratę wody. Dobrze zgrillowane kalmary na zewnątrz będą różowe-fioletowe a w środku sprężyste i mięciutkie. Grillowane kalmary zjedz z sosem, który wcześniej służył za marynatę.
Jak jeść grillowane kalmary?
Wiele osób twierdzi, że grillowane kalmary można jeść tylko pod postacią krążków. Nie jest to do końca prawdą. Należy podkreślić, że inne przepisy zalecają obtoczenie kalmarów w mące i grillowanie ich w panierce. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby przygotować kalmary w kilku grillowanych wersjach jednocześnie.
Kalmary na patelni grillowej. Niezawodnym sposobem na przygotowanie owoców morza jest patelnia grillowa. Rozgrzej na niej masło klarowane (do smażenia najlepiej używać sklarowanego masła, ponieważ się nie przypala) i rozgnieć 3 ząbki czosnku. Dodaj kilka pomidorków cherry do smaku i ulubione przyprawy (imbir, kurkumę, pietruszkę). Smaż na patelni po 5 min z każdej strony, aż kalmary się zarumienią. Nigdy nie przykrywaj. Pokrywka sprawi, że owoce morza mogą stać się twarde i gumowate.
Kalmary z grilla można jeść palcami (jeśli nie używasz ostrego sosu), tradycyjnie sztućcami lub jeszcze na etapie grillowania nadziać je na drewniane patyczki. Szaszłyki łatwo złapać w dłoń w trakcie imprezy, a Ty nie musisz się martwić dodatkowymi naczyniami do zmywania. Ten sposób dobrze sprawdza się także z krewetkami, ośmiorniczkami, a nawet grillowanymi kotletami rybnymi.