Smakosze.pl
lodówka

canva/Dontstop

Banalnie prosty domowy sposób na umycie lodówki

23 Października 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lodówka jest centrum naszej kuchni. Właśnie w niej przechowujemy zapasy mięsa, wędlin, nabiału i warzyw. By jednak wyszły nam na zdrowie, musimy dbać o czystość lodówki. Przedstawiamy wam banalnie prosty, domowy sposób na umycie lodówki. Będzie czysta i pachnąca świeżością.

Przegląd i czyszczenie lodówki powinniśmy robić regularnie. Nie rzadziej niż raz w miesiącu, a najlepiej raz w tygodniu, przed zrobieniem większych zakupów. Wtedy mamy okazję przejrzeć czego nam brakuje, wyrzucić przeterminowane produkty i zrobić miejsce na nowe. Pamiętajmy, by produkty z kończącą się datą przydatności do spożycia ustawiać z przodu półek. Wtedy jest większa szansa, że nie zapomnimy ich zużyć.

Do mycia lodówki możecie kupić przeróżne, gotowe specyfiki. Jednak nie ma co ukrywać, nie są one naturalne. A do kontaktu z żywnością lepiej jednak nie używać tzw. chemii. Dlatego powiemy wam jakimi naturalnymi środkami najlepiej czyścić lodówkę.

Banalnie prosty domowy sposób na umycie lodówki

Do mycia lodówki można użyć ciepłej wody z płynem do naczyń. Detergent dobrze poradzi sobie z usunięciem brudu i wprowadzi do lodówki czystość. Jednak jeszcze skuteczniejszym i naturalnym sposobem będzie zastosowanie wody z octem.

Wystarczy na 1/2 l wody wlać 3/4 szklanki octu i w powstałym płynie co jakiś czas płukać ściereczkę, którą przecieramy wnętrze lodówki. Do czyszczenia zakamarków lodówki warto użyć patyczków kosmetycznych. Po wyczyszczeniu lodówki należy wytrzeć ją do sucha.

Zaletą użycia wody z octem jest fakt, że ocet nie tylko czyści, ale też działa bakterio- i pleśniobójczo. Neutralizuje również lodówkowe zapachy. Czyszcząc półki i ścianki lodówki wodą z octem, pamiętaj by robić to w rękawiczkach. Ocet niszczy bowiem paznokcie i wysusza skórę.

buraki

Jak ugotować buraki, aby zachowały swój kolor?

CZYTAJ DALEJ

Inne naturalne środki do mycia lodówki

Jeśli nie przepadasz za zapachem octu, do mycia lodówki możesz też użyć innych, naturalnych mieszanek. Płyn do mycia lodówki możesz przygotować również, dodając do ciepłej wody sodę oczyszczoną, sól lub sok z cytryny. Wszystkie te składniki pomagają w czyszczeniu lodówki i działają bakteriobójczo.

Pamiętaj, by po umyciu lodówki odczekać 10-15 minut, a potem wytrzeć jej ścianki i półki do sucha. To zapobiegnie nadmiernej wilgotności i pleśnieniu żywności.

Na naszej stronie znajdziesz też informacje, jak pozbyć się przykrych zapachów z lodówki, a także, o czym pamiętać podczas rozmrażania lodówki.

woda z cytryną

woda z cytryną

Źródło zdjęcia: canva/vkph

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieta.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >
Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >