Smakosze.pl
Banany

pxhere/ animaker

Co oznaczają czarne plamy na bananach?

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Na bananie pojawiły się czarne plamy. Wiele osób uważa, że to znak, aby znalazły się w koszu. Nic bardziej błędnego! Czarne plamki na bananie oznaczają, że owoc właśnie nabiera całkiem nowych, niezwykle cennych dla organizmu właściwości.

Banany należą do zdecydowanie najpopularniejszych owoców. Są dostępne niedrogie, dostępne przez cały rok, a ich smak zdobył uznanie wielu osób. Bez większych problemów wykorzystamy je do przygotowania wielu pysznych deserów.

Gdy na owocu pojawiają się charakterystyczne czarne plamy, wiele osób traktuje je jak sygnał, że niestety owoc nie nadaje się już do spożycia. Nic bardziej mylnego! 

Dlaczego na bananach pojawiają się czarne plamy?

Czarne plamy na bananach wcale nie oznaczają, że owoce zaczynają się psuć! Jest całkiem inaczej. Pojawiają się one w wyniku naturalnego procesu i oznaczają, że banany osiągnęły już dojrzałość.

Zielona barwa banana świadczy o obecności chlorofilu, który przechodzi proces rozkładu, dzięki czemu wytwarza się karoten. Banan z zieloną twardą skórką, staje się żółty i miękki, kolejnym etapem dojrzewania owocu są właśnie brązowe plamy.

Powody, dla których warto jeść dojrzałe banany

Dojrzałe banany często niesłusznie lądują w koszu na śmieci. W praktyce są o wiele zdrowsze od tych, które charakteryzuje zielona lub jasnożółta skórka. 

Banany z czarnymi plamami są prawdziwą skarbnicą potasu. Zawierają aż 358 mg na 100 gram owocu! Ten pierwiastek odpowiada między innymi za każde uderzenie serca, gospodarkę wodną organizmu oraz jest niezwykle ważny w walce z nadciśnieniem!

Te owoce działają ochronnie na przewód pokarmowy. Co więcej, mogą być nawet środkiem w leczeniu biegunek u dzieci lub wrzodów żołądka, ponieważ pobudzają rozrost komórek błony śluzowej tego organu i chronią przed powstawaniem uszkodzeń.

Warto je wykorzystać jako naturalny słodzik zamiast cukru! Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ten zapewnią one nie tylko słodki smak potrawie, ale również dostarczą cenne pierwiastki do naszego organizmu!

Jesteś ciekawy, w jaki sposób powinno się poprawnie obierać banana? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowie.tvn.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Podobne artykuły

poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >
Kolacja dla dziecka na szpitalnym oddziale covidowym

Zdrowie

Zasmucający posiłek dla dziecka w szpitalu

Czytaj więcej >
Apel Lasów Państwowych

Zdrowie

Komunikat Lasów Państwowych dotyczący smardzy

Czytaj więcej >
Truskawki

Zdrowie

Czy można jeść szypułki i liście od truskawek?

Czytaj więcej >
Rokitnik zwyczajny ma wiele zalet

Zdrowie

Prozdrowotne właściwości rokitnika zwyczajnego

Czytaj więcej >
jabłka

Zdrowie

Dlaczego warto wypić napój z jabłek przed snem?

Czytaj więcej >