Smakosze.pl
Kawa drożeje

Canva / Svetlana Lukienko

Ceny kawy na świecie poszybowały w górę

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy pijają ją nawet kilka razy dziennie. Okazuje się, że w czerwcu 2021 średniomiesięczne ceny kawy na świecie były wyższe o 42%, w porównaniu do zeszłego roku.

Kawa często gości na naszych stołach. Niestety, jej ceny od kilku miesięcy nieustannie rosną. Od maja do czerwca odnotowano wzrost w wysokości 4,6%. Zaistniała sytuacja wynika między innymi z problemów głównego producenta kawy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kawa nieustannie drożeje

Bez wątpienia kawa odgrywa istotną rolę w kulinariach. Wszakże dodajemy ją, chociażby do smakowitych deserów. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że kawa robi się coraz droższa. Wskazują na to analizy International Coffee Organization.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Wiadomości Handlowe, International Coffee Organization wykazało, że czerwcowe średniomiesięczne ceny kawy są wyższe od majowych o 4,6%. W związku z tym to już ósmy miesiąc, w którym kawa drożeje.

- International Coffee Organization spodziewa się, że w sezonie 2020/2021 produkcja kawy na świecie zwiększy się zaledwie o 0,3% rok do roku do 169,5 mln worków, przy czym produkcja ziaren gatunku arabica wzrośnie o 2%, a robusta spadnie również o 2% - wyjaśnia Paweł Wyrzykowski, analityk sektora Food&Agri, przytaczany przez portal Wiadomości Handlowe.

Grzyby zagościły w naszych lasach

Grzyby przypominające rydze mogą poważnie zaszkodzić

CZYTAJ DALEJ

Kawa robi się coraz droższa między innymi dlatego, że brazylijskie uprawy mocno ucierpiały wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wspominaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

Czy kawa na sklepowych półkach będzie kosztowała większe pieniądze?

Warto nadmienić, że światowa konsumpcja kawy w aktualnym sezonie szacowana jest na 167 mln worków. Tym samym popyt jest większy o 2% w porównaniu do poprzedniego sezonu. To również odbija się na cenie kawy.

- Oczekuje się, że wraz z łagodzeniem ograniczeń związanych z COVID-19 i wynikającymi z tego perspektywami ożywienia gospodarczego światowa konsumpcja kawy nadal będzie rosła. W krajach importujących o 2,3% a w krajach eksportujących o 1% - nadmienił Paweł Wyrzykowski.

Droższa kawa sprawia, że firmy zajmujące się jej przetwórstwem mogą odczuć wyższe koszty prowadzenia działalności. Jednak konsumenci najpewniej nie dostrzegą znaczących różnic w cenach. Aktualne podwyżki nie przekładają się tak mocno na produkty dostępne w sklepach. Warto wiedzieć, czy zdrowsza jest kawa sypana, czy rozpuszczalna.

Kawa coraz droższa na rynkach

Kawa coraz droższa na rynkach

Canva / pixelshot

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wiadomości Handlowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >