Ceny kawy na świecie poszybowały w górę
Nie da się ukryć, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy pijają ją nawet kilka razy dziennie. Okazuje się, że w czerwcu 2021 średniomiesięczne ceny kawy na świecie były wyższe o 42%, w porównaniu do zeszłego roku.
Kawa często gości na naszych stołach. Niestety, jej ceny od kilku miesięcy nieustannie rosną. Od maja do czerwca odnotowano wzrost w wysokości 4,6%. Zaistniała sytuacja wynika między innymi z problemów głównego producenta kawy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kawa nieustannie drożeje
Bez wątpienia kawa odgrywa istotną rolę w kulinariach. Wszakże dodajemy ją, chociażby do smakowitych deserów. Ostatnie doniesienia potwierdzają, że kawa robi się coraz droższa. Wskazują na to analizy International Coffee Organization.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Wiadomości Handlowe, International Coffee Organization wykazało, że czerwcowe średniomiesięczne ceny kawy są wyższe od majowych o 4,6%. W związku z tym to już ósmy miesiąc, w którym kawa drożeje.
- International Coffee Organization spodziewa się, że w sezonie 2020/2021 produkcja kawy na świecie zwiększy się zaledwie o 0,3% rok do roku do 169,5 mln worków, przy czym produkcja ziaren gatunku arabica wzrośnie o 2%, a robusta spadnie również o 2% - wyjaśnia Paweł Wyrzykowski, analityk sektora Food&Agri, przytaczany przez portal Wiadomości Handlowe.
Kawa robi się coraz droższa między innymi dlatego, że brazylijskie uprawy mocno ucierpiały wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wspominaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Czy kawa na sklepowych półkach będzie kosztowała większe pieniądze?
Warto nadmienić, że światowa konsumpcja kawy w aktualnym sezonie szacowana jest na 167 mln worków. Tym samym popyt jest większy o 2% w porównaniu do poprzedniego sezonu. To również odbija się na cenie kawy.
- Oczekuje się, że wraz z łagodzeniem ograniczeń związanych z COVID-19 i wynikającymi z tego perspektywami ożywienia gospodarczego światowa konsumpcja kawy nadal będzie rosła. W krajach importujących o 2,3% a w krajach eksportujących o 1% - nadmienił Paweł Wyrzykowski.
Droższa kawa sprawia, że firmy zajmujące się jej przetwórstwem mogą odczuć wyższe koszty prowadzenia działalności. Jednak konsumenci najpewniej nie dostrzegą znaczących różnic w cenach. Aktualne podwyżki nie przekładają się tak mocno na produkty dostępne w sklepach. Warto wiedzieć, czy zdrowsza jest kawa sypana, czy rozpuszczalna.
Canva / pixelshot
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Wiadomości Handlowe