Smakosze.pl
KFC miało lukę w aplikacji

canva/Oleksandr Prokopenko; Moose

Chiny: kara więzienia za wykorzystanie błędu aplikacji KFC

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

KFC jest, zaraz obok sieci McDonald's, najbardziej popularnym fast foodem na świecie - smażony w głębokim tłuszczu panierowany kurczak jest w końcu bardzo smaczny. Grupa pięciu studentów w Chinach uwielbiała go tak bardzo, że byli w stanie wykorzystać błąd aplikacji na telefony, aby jeść w KFC za darmo. Zostali jednak złapani i skazani na 2,5 roku pozbawienia wolności.

KFC w Azji jest nawet bardziej popularne niż u nas, w Polsce - dowodem na to może być tradycja koreańska, która polega na zamawianiu kubełków z KFC na święta Bożego Narodzenia. Choć w Chinach takiego zwyczaju nie ma, smażony kurczak to jeden z najczęściej kupowanych dań na ulicy. 

Współcześnie praktycznie każda duża firma ma swoje aplikacje mobilne, w których można odbierać kupony i inne promocje. KFC także korzysta z dobrodziejstw nowoczesności, lecz chińska wersja programu miała pewną lukę, którą wykorzystał sprytny student.

Luka w aplikacji KFC

Student uniwersytetu w Jiangsu zorientował się, że istnieje pewna luka w zabezpieczeniach pomiędzy aplikacją KFC a WeChatem (chiński komunikator, odpowiednik zachodniego Messengera), która pozwalała korzystać z darmowych kuponów. 

Nie myśląc długo, mężczyzna szybko zaczął stosować w praktyce swoje odkrycie, co pozwoliło mu jeść przez dłuższy czas za darmo w placówkach amerykańskiej sieci fast food. Luka pozwoliła mu także czerpać zyski, gdyż sprzedawał kupony innym ludziom. 

Nielegalny proceder rozwinął się

Po jakimś czasie w swój plan wprowadził 4 kolegów, którzy ochoczo przystąpili do niecnego planu. Na szczęście oszustwo w końcu zostało wykryte, poznano tożsamość sprawców, a ci stanęli przed sądem. Przyczynili się bowiem do powstania strat ekonomicznych. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym przekazujemy wieści o straszliwym odkryciu w popularnych przyprawach. W tym tekście  zdradzamy najlepszy przepis na pyszne cebulowe kule faszerowane mięsem - idealna grillowa przekąska.

Źródło: chokmoso, Getty Images

Firma Yum China Holdings Inc. z siedzibą w Szanghaju, czyli operator restauracji KFC w Chinach, pozwała mężczyzn. Pomysłodawca wygenerował straty w wysokości 33 tys. złotych, a razem z kolegami spowodowali straty o wysokości 116 tys. złotych.

Sąd wydał wyrok

Sąd Ludowy Okręgu Xuhui w Szanghaju orzekł, że student, który odkrył lukę w aplikacji, korzystał z niej i namówił do tego innych, skazany został na karę 2,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości około 3,5 tys. złotych.

Pozostała czwórka została skazana na karę od 15 miesięcy do 2 lat pozbawienia wolności. Muszą także zapłacić grzywnę w wysokości od 580 do 2,3 tys. złotych. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dobreprogramy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Pączki Kamila Kosowskiego

Restauracje

Pączki od Kamila Kosowskiego

Czytaj więcej >
Kiedy branża gastronomiczna zostanie otwarta?

Restauracje

Kiedy nastąpi otwarcie gastronomii?

Czytaj więcej >
Restauracje nadal zamknięte

Restauracje

Kiedy otworzą ogródki i restauracje?

Czytaj więcej >
Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Restauracje

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

Czytaj więcej >
Ceny w restauracjach są bardzo wysokie

Restauracje

Bardzo wysokie ceny w polskich restauracjach

Czytaj więcej >