Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Chłodnik z ogórków i rzodkiewki - idealny przepis na wiosenny obiad
Marianna Umerle
Marianna Umerle 25.03.2022 22:51

Chłodnik z ogórków i rzodkiewki - idealny przepis na wiosenny obiad

chłodnik z ogórka i rzodkiewki
canva/Tatiana Volgutova

Gdy pomyślisz o chłodniku, zapewne wyobrażasz sobie różową zupę gęsto posypaną koperkiem. Nic dziwnego – chłodnik z botwinki lub buraków to najpopularniejsza wersja chłodnika. Najlepiej przygotować go już w maju, kiedy jest sezon właśnie na botwinkę i rzodkiewki. Chłodnik z buraków doskonale smakuje z ziemniakami podsmażonymi z cebulką oraz jajkiem na twardo. Jeśli jesteś fanem tradycyjnego chłodnika, ale chcesz spróbować go w innej wersji, skuś się na chłodnik z ogórków i rzodkiewki. Ma on delikatny, orzeźwiający smak i znakomicie sprawdzi się jako danie na cieplejsze dni. Jego przygotowanie jest równie proste, co przygotowanie chłodnika z buraczków. Podobnie jak jego pierwotna wersja zawiera dużo cennych witamin i minerałów. Wszystko dzięki obecności dużej ilości surowych warzyw!

Bomba witaminowa, czyli chłodnik z ogórków i rzodkiewki

W tej wersji chłodnika główną rolę grają oczywiście surowe, starte ogórki. Warto więc przyjrzeć się temu warzywu! Nieprzypadkowo ogórki znalazły zastosowanie w letnim, orzeźwiającym chłodniku; zawierają one aż 97% wody, co sprawia, że idealnie nawadniają nasz organizm. Oprócz tego są lekkostrawne i niskokaloryczne, więc nie obciążają układu trawiennego. Niewątpliwie jedną z najważniejszych cech ogórka jest to, że ma on w sobie kukurbitacyny – substancje o działaniu przeciwnowotworowym, odpowiedzialne za jego gorzki smak. Ponadto ogórek zawiera witaminę C, witaminę A, witaminę K oraz dużo potasu, który znakomicie wpływa na pracę serca. Nasza wersja chłodnika zawiera również rzodkiewkę, czosnek, koperek, sok z cytryny i szczypiorek. Nie będziemy rozpisywali się o prozdrowotnych właściwościach każdego z tych składników, ale uwierz na słowo – chłodnik z ogórków to istna bomba witaminowa!

Przepis na chłodnik z ogórków na kefirze

Najlepszy chłodnik przygotujesz z ogórków sezonowych. Sezon na ogórki nie trwa jednak cały rok, więc jeśli nie masz dostępu do świeżych ogórków, kup gruntowe, nie szklarniowe. Jeśli chcesz, żeby Twój chłodnik był tłustszy, zastąp jogurt śmietaną 18%. Koniecznie dodaj do swojego chłodnika kefir – nie tylko dlatego, że jego konsystencja i smak idealnie komponują się z pozostałymi składnikami, czyli świeżymi warzywami i ziołami. Kefir wspomaga oczyszczanie organizmu dzięki przyjaznym bakteriom mlekowym. To znakomite źródło pełnowartościowego białka i łatwo przyswajalnego wapnia. Oprócz tego kefir redukuje poziom cholesterolu i usprawnia pracę wątroby. 

Składniki:

  • 8 ogórków gruntowych

  • 1 butelka kefiru 400 ml

  • 1 jogurt naturalny 350 ml

  • mały pęczek rzodkiewki

  • pół pęczka koperku

  • 2 ząbki czosnku

  • 2 łyżki posiekanego szczypiorku

  • łyżeczka soku z cytryny

  • sól, pieprz

Przygotowanie:

Dokładnie umyj ogórki i wyszoruj. Możesz je obrać ze skórki, ale nie musisz. Obetnij końce. To samo zrób z rzodkiewkami.Zetrzyj ogórki i rzodkiewki na tarce o dużych oczkach. Jeśli wolisz, możesz zetrzeć je na mniejszych oczkach.Przełóż do miski, posól i dodaj przeciśnięte przez praskę 2 ząbki czosnku. Odstaw na parę minut.Teraz dodaj butelkę kefiru (wstrząśnij ją uprzednio) i jogurt naturalny. Dodaj również łyżeczkę soku z cytryny, posiekany koperek, posiekany szczypiorek i pieprz. Zamieszaj.Gotowy chłodnik wstaw do lodówki na co najmniej godzinę.

Gotowy chłodnik z ogórków i rzodkiewki podawaj schłodzony z jajkiem na twardo. Aby Twoja zupa na lato była bardziej pożywna, możesz ugotować do niej ziemniaki lub przesmażyć je na patelni z boczkiem i cebulą. Nie żałuj również koperku! Możesz dodatkowo posypać nim swój chłodnik dla dekoracji i… dla zdrowia. Taki chłodnik z ogórka będzie prezentował się znakomicie na talerzu i podejrzewamy, że szybko z niego zniknie. Smacznego!