Co oznacza biały kożuch na kiszonych ogórkach?
Z pewnością nie raz zaobserwowaliście charakterystyczny biały kożuch w słoiku z kiszonymi ogórkami lub na domowym zakwasie. Czy jest on powodem do zmartwień? Absolutnie nie, ale pod warunkiem, że pozbędziemy się go odpowiednio szybko.
Wiele osób traci apetyt, gdy widzi w słoiku z ogórkami kiszonymi charakterystyczny biały kożuch. Uspokajamy, nie powinien być on powodem do zmartwień. Absolutnie nie wyrzucaj go do kosza!
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Co to jest kożuch fermentacyjny?
Kożuch fermentacyjny to warstwa, która pojawia się na wierzchu słoika z kiszonymi ogórkami, kiszoną kapustą lub zakwasu np. na żurek. Ta cienka pokrywa może nieco przypominać pomarszczoną folię.
Kulinarni eksperci radzą, aby zdjąć go najszybciej z powierzchni słoika lub wymieszać z płynem. Może on sprawić, że zmniejszy się nieco kwasowość naszych kiszonych ogórków. Im zrobimy to szybciej, tym lepiej. Ponieważ, im kożuch dłużej pozostanie na powierzchni, tym większe prawdopodobieństwo, że kiszonka nie będzie nadawała się do spożycia. Kiedy powinniśmy szczególnie zwrócić na niego uwagę?
Kiedy szczególnie należy zwrócić uwagę na biały kożuch w słoiku z kiszonymi ogórkami?
Im szybciej zauważmy kożuch i go usuniemy z wnętrza słoika, tym lepiej. Może on bowiem stać się "tratwą", na której zagnieździ się pleśń. Jak rozpoznać, że tak niestety się już stało?
Pleśń najczęściej pojawia się nie na całej powierzchni słoika (tak jak kożuch), ale punktowo. Często charakteryzuje się ona również przebarwieniami m.in. w kolorze zielonym lub ciemnoszarym.
Kolejnym niepokojącym się znakiem jest pienienie się naszego zakwasu lub wody z kiszonych ogórków. Jest to sygnał, że danie jest już niestety do wyrzucenia. Naszą czujność powinna wzbudzić również sytuacja, w której ogórki kiszone przestają być jędrne i rozpadają się pod wpływem naszego dotyku ( o tym jak je kisić, aby uniknąć tak nieprzyjemnej sytuacji pisaliśmy w tym artykule).
Niedawno pisaliśmy również, co oznacza biała piana w słoiku z miodem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: haps