Co się dzieje z cenami rabarbaru? Przecieramy oczy ze zdumienia, niedawno był za 4 zł
Rabarbar osiąga rekordowe ceny. Warzywo, którego sezon właśnie powinien rozkwitać, jest niemalże niedostępne. Sprawdziliśmy, z czego wynika obecna sytuacji i jakie są szanse, że niebawem się zmieni.
Rabarbar kosztuje krocie
W poprzednim sezonie cena popularnego w deserach warzywa kształtowała się na poziomie 4-5 zł/kg. Jak donosi Fakt, obecnie w dyskontach kosztuje on trzykrotnie więcej, czyli około 12 złotych.
W hurcie jest tylko nieznacznie mniej, bo 7-8 zł. To wciąż dwukrotnie więcej niż w szczycie sezonu 2022 na rynku detalicznym. Skąd tak duża rozbieżność między porównywanymi okresami?
Zapytali doktor technologii żywności, gdzie kupuje wędliny. Wybór mógł być tylko jedenRabarbaru jest mało
W przeciwieństwie do truskawek, malin czy fasolki szparagowej, niższa dostępność rabarbar nie może być tłumaczona pozasezonową sprzedażą produktu szklarniowego. Końcówka maja jest bowiem idealnym momentem na zbieranie łodyg.
Mimo że rabarbar jest odporny na mróz, podaż jest niewielka. Portal warzywa.pl sugeruje jednak, że stan ten może się w każdej chwili zmienić, co wpłynie na obniżenie kosztu nabycia. Zdaniem ekspertów wciąż osiągnięcie poziomu cen z zeszłego roku jest realnym scenariuszem.
Czy rabarbar będzie dla wybranych?
W tym tygodniu na warszawskiej Hali Mirowskiej można było już kupić kwaśne łodygi w cenie 8 zł/kg. Poprzedni tydzień witał nas ceną wspomnianą na początku, czyli o 50% wyższą. Szacunki ekspertów zaczynają zatem mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości weto trzymać kciuki za utrzymanie tej tendencji.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na przysmaki z rabarbarem. Sprawdźcie konieczne prosty przepis na pyszny kompot. Być może skusi was też ciasto z dodatkiem rabarbaru.
Źródło: haps