Smakosze.pl
Kotlet schabowy

canva/Jan Mach, Getty Images

Co zrobić, żeby panierka nie odklejała się od kotletów schabowych?

17 Października 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kotlety schabowe są równie często przygotowywane przez nas co kotlety mielone. Niekiedy zdarza się, że chrupiąca panierka odkleja się od mięsa, co psuje całe doświadczenie jedzenia. Wystarczy wymieszać mąkę ziemniaczaną z pszenną i obtoczyć nimi mięso przed zanurzeniem w jajku.

Kotlety schabowe to danie, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Na polskich stołach pojawia się od dziesiątek lat i praktycznie każdy Polak choć raz w życiu spróbował tego specjału.

Zdarza się jednak, że nawet najlepsi kucharze popełniają błędy. Jednym z największych podczas gotowania schabowych, jest odpadająca panierka. Mamy na to jednak doskonały sposób.

Obtocz schabowe w mieszance mąk

Gdy rezygnuje się z wykorzystania mąki do obtoczenia mięsa, ryzykuje się, że jajko i bułka tarta nie przylgną odpowiednio mocno do powierzchni rozbitego kotleta, a tłuszcz ułatwi odpadnięcie panierki.

Mąka działa niczym swojego rodzaju cement, który łączy bułkę tartą z mięsem. Najlepiej sprawdza się mieszanka mąki ziemniaczanej z pszeniczną, dzięki połączeniu ich właściwości.

Majonez od Magdy Gessler

Domowy majonez według przepisu Magdy Gessler

CZYTAJ DALEJ

Mąka ziemniaczana silnie sklei wszystkie składniki, a mąka pszenna wzmocni jej siłę. Dzięki nim nigdy więcej nie uświadczysz tej niefortunnej wpadki kulinarnej.

Porady, dzięki którym zrobisz najlepsze schabowe

Warto rozbijać je po uprzednim przykryciu ich folią spożywczą. W taki sposób uchronisz się przed pryskającymi kropelkami wody czy kawałków mięsa, które mogą zakazić resztę kuchni.

Obtaczając każdy kotlet w składnikach, pamiętaj, aby mieć dokładnie wyczyszczone dłonie. Pozostałości po panierowaniu sprawiają, że panierka nie będzie się dobrze trzymać mięsa.

Samo panierowanie z kolei powinno przebiegać na chwilę przed smażeniem. W innym wypadku panierka zbyt mocno nasiąknie wilgocią i będzie niesmaczna.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka. Ten tekst zdradza przepis na wątróbkę bez masła, mąki i smażenia.

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Kotlet schabowy

Źródło zdjęcia: canva/LauriPatterson, Getty Images Signature

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >