Curry z krewetkami i papryką
Curry skąd się wzięło?
Zgodnie z definicją, curry nie oznacza mieszanki przypraw, z czym zazwyczaj kojarzymy to pojęcie, ale raczej nazwę sposoby w jaki przyrządza się dania w kuchni indyjskiej. Jest to zmieszanie warzyw, ryb, owoców morza czy mięsa w sosie. Mimo to przyjęło się w potocznym obiegu, że słowem curry określa się też przyprawy dobrane w odpowiedni sposób.
Jakie są rodzaje curry?
Istnieje wiele odmian curry, ale gotowe już pasty stworzone z przypraw zakupić można jako curry w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czerwonym, które to różnią się między sobą składem i stopniem ostrości. W ocenianiu pikanterii nie sugerujmy się kolorem! Curry zielone to najostrzejsza z trzech odmian, do której przygotowania używana jest zielona papryka chilli. Curry czerwone pod względem ostrości znajduje się pomiędzy zielonym i żółtym, do przygotowania w tym przypadku używamy czerwonego chilli, które jest łagodniejsze w smaku od zielonego. Żółte curry, jest zdecydowanie najmniej ostre, a swój kolor uzyskuje dzięki kurkumie, która jest głównym składnikiem żółtego curry.
Jakie właściwości ma curry?
Właściwości curry zależne są od tego, z jakiej mieszanki przypraw zostało stworzone. Mówi się, że spożywanie w sposób regularny curry pomaga w zapobieganiu nowotworów. Ponadto, curry jest doskonałym źródłem źelaza, więc świetnie sprawdzi się dla osób borykających się z anemią. Curry świetnie pomaga też w zaburzeniach trawienia, wzdęciach i niestrawności oraz przyczynia się do obniżenia stężenia złego cholesterolu we krwi. W zależności od składu, w curry znajdziemy cały wachlarz witamin i składników mineralnych, które świetnie wpłyną na nasz organizm.
Z jakich przypraw najczęściej składa się curry?
Główną przyprawą, które występuje w wielu gotowych mieszankach curry jest kurkuma, nadająca curry charakterystyczny, żółty kolor. Ponadto w skład curry często wchodzą również: chilli, pieprz,sól, kolendra, imbir, kminek czy cynamon. Skład gotowych past curry ani proporcji nie jest ściśle określony.