Smakosze.pl
Mikrofalówka

canva/AndreyPopov, Getty Images

Czego nie wkładać do mikrofali?

12 Marca 2022

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli często korzystasz z mikrofalówki i cenisz sobie jej wygodę, pod żadnym pozorem nie wkładaj do niej niektórych produktów. W innym wypadku możesz uszkodzić urządzenie, zniszczyć jedzenie, a nawet zaszkodzić własnemu zdrowiu. Do tej grupy przedmiotów należy folia aluminiowa, zamknięte pojemniki czy jajka.

Mikrofalówka jest zbawieniem dla osób, które chcą zjeść szybki posiłek i nie mają czasu na długie gotowanie. Wtedy wystarczy wrzucić gotowe danie do mikrofali, podgrzać je kilka minut i gotowe - można zabierać się za gorące i pyszne jedzenie.

naleśniki

Delikatne naleśniki bez jajek i mleka

CZYTAJ DALEJ

Aby wydłużyć żywotność tego urządzenia, a także zachować względy bezpieczeństwa, warto znać listę produktów, których nie można do niego wkładać. Inaczej ryzykuje się zniszczeniem mikrofali, jedzenia czy nawet uszczerbkiem na zdrowiu.

Aluminium w mikrofalówce

Prawdopodobnie każdy zna ostrzeżenia na gotowych daniach do odgrzewania, że przed włożeniem do mikrofalówki, trzeba odpakować je z aluminium. Metal ten wywołuje wyładowania elektromagnetyczne w kontakcie z mikrofalami, co może doprowadzić do pożaru.

Jeśli więc chcesz zjeść kupionego na mieście kebaba w domu lub gotową lasagne, upewnij się, że nie są zawinięte w folię aluminiową. Najwygodniej jest przełożyć je na talerz lub do naczynia żaroodpornego i dopiero wtedy włożyć do urządzenia.

Wybuchające jajka i winogrona

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić jajecznicę w mikrofalówce, lecz zawczasu należy rozbić skorupkę i umieścić roztrzepane jajka wewnątrz sprzętu. Jeśli zacznie się podgrzewać jajka w skorupce, ciśnienie w ich wnętrzu znacznie się zwiększy i ryzykuje się wybuchem.

Podobnie sytuacja wygląda podczas ogrzewania winogron lub rodzynek. Świeże winogrona zaczną eksplodować i brudzić ścianki, a rodzynki powystrzelają i przykleją się w taki sposób, że ich usunięcie będzie bardzo pracochłonne.

Ostre papryczki oraz papierowe torby

Zawarta w ostrych produktach kapsaicyna odpowiedzialna jest za ostry smak. Pod wpływem fal mikrofalowych bardzo szybko paruje i uwalnia się do powietrza wewnątrz urządzenia. Po otwarciu drzwiczek bucha ostry opar, który drażni nos, oczy oraz gardło, co nie jest przyjemnym doświadczeniem.

Tylko niektóre papierowe torby nadają się do grzania w mikrofalówce - przykładem mogą być torby, w które pakowany jest popcorn. Większość z nich jednak wydzielać będzie podczas grzania szkodliwe opary. Istnieje również ryzyko pożaru, dlatego bezpieczniej jest wyjąć jedzenie z torby i położyć je na talerzyku.

Masz ochotę na inne pyszne przepisy? Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić napój zdrowszy od Coca-coli - kwas chlebowy. Ten tekst poświęcony został przepisowi na ekspresowe ciasto czekoladowe z mikrofalówki.

Mikrofalówka

Źródło zdjęcia: canva/ grzymkiewicz, Getty Images

Przygotowywanie mięsa

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Mięso odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym jadłospisie Polaków. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Już teraz dowiedz się, jakie błędy podczas przygotowywania mięsa popełniamy najczęściej. Nr 5 może być dla wielu smakoszy ogromnym zaskoczeniem. Prawie nikt o tym nie pamięta.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: regiodom; tipy.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Które przyprawy dodaje się na początku, a które pod koniec gotowania? Poznaj zalecenia kucharzy

Czytaj więcej >
Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

Porady

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

Czytaj więcej >

Porady

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Czytaj więcej >
suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >
herbata z miodem

Porady

Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń

Czytaj więcej >