Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy do ogórków kiszonych nadaje się wyłącznie sól niejodowana? Warto mieć świadomość

Czy do ogórków kiszonych nadaje się wyłącznie sól niejodowana? Warto mieć świadomość

ogórki kiszone
Canva/Shaiith, HandmadePictures

Na tę porę roku wielu smakoszy czeka cały rok. Przyszło lato, a wraz z nim pojawiły się ogórki gruntowe. To oznacza, że kiszenie czas zacząć. By nastawić ogórki na małosolne czy kiszone potrzebna jest sól. Jednak czy tylko ta niejodowana się nadaje? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Lato, czyli ruszył sezon na kiszenie

Każdy, kto zajmuje się kuchnią- ma własny sposób na kiszenie ogórków. Dodajemy czosnek, koper, chrzan. Niektórzy wybierają też liście porzeczki czy dębu. Przyjęło się, że do kiszenia ogórków nie można używać soli jodowanej. Czy tak jest faktycznie?

Na rynku do wyboru mamy sól jodowaną, niejodowaną, himalajską i morską. Sól posiada cenne właściwości konserwujące. Dzieli się na gruboziarnistą i drobnoziarnistą. Konieczna jest podczas kiszenia ogórków. 

Kupiła jagodziankę w cukierni Gessler. Zapłaciła tyle, co za składniki na 40 bułek

Jaką sól wybrać do kiszenia ogórków?

Za najlepszą sól do kiszenia już od wielu lat uznaje się niejodowaną sól kamienną. Dodatek jodu może zakłócić procesy fermentacji, które są niezbędne do uzyskania kiszonek. Sól jodowana nie posiada też posmaku sodu potasu. Ten może być wyczuwalny przez niektóre osoby.

 Jeśli kisimy ogórki po raz pierwszy- warto sięgnąć właśnie po niejodowaną sól kamienną. Jednak niektórzy do kiszenia ogórków korzystają z soli jodowanej. Okazuje się, że jest to też dobry wybór. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia, które dotyczyły wpływu soli z jodkiem potasu na proces fermentacji- wyciągnięto nowe wnioski.

Ukiś ogórki z solą jodowaną

Badania wykazały, że sól jodowana nie wywiera negatywnego wpływu na kiszenie warzyw i nie zmienia smaku już gotowych przetworów. Co więcej- ogórki ukiszone z taką właśnie solą są bardziej chrupiące i twardsze. Dlatego możemy używać zarówno soli jodowanej i niejodowanej. 

Podobnie sytuacja wygląda przy kiszeniu kapusty. Te dwa rodzaje soli też będą tu odpowiednie. Pamiętajmy, że kiszonki są bardzo zdrowe i dostarczają nam witamin: A, C, E, K. Oprócz tego są skarbnicą potasu, wapnia, fosforu i magnezu. Podawaliśmy przepis siostry Anastazji na ogórki kiszone.  Pisaliśmy też o błędzie podczas kiszenia.

słoik
Canva/Alliance Images

Źródło: beszamel.se.pl, doradcasmaku.pl