Smakosze.pl
bananas-3700718 960 720

pixabay/_Alicja_

Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób jest w błędzie

23 Listopada 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lubicie banany? Czy przed spożyciem jedynie obieracie je ze skórki, czy też usuwacie czarną końcówkę? No właśnie, czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób jest w błędzie i usuwa ją w trosce o swoje zdrowie. Sprawdź, co tak naprawdę kryje się w ciemnej końcówce tego owocu.

Banany należą do jednych z najpopularniejszych u nas owoców. Zwykle wybieramy owoce z żółtą skórką, a po ich obraniu, usuwamy dodatkowo czarną końcówkę. Większość osób robi tak od dawna, bo usłyszało, że powinno się ją wyrzucać. Czy ta teoria jest słuszna? Zaraz ci wyjaśnimy.

Czy można jeść czarną końcówkę banana? Wiele osób jest w błędzie

Ciemna końcówka znajdująca się na czubku banana, z pewnością nie wygląda apetycznie. Nie zachęca do zjedzenia kolorem ani twardością. Jeśli byście jej spróbowali, przekonalibyście się też, że nie jest smaczna. Lepiej więc ją usunąć. Czy jednak jeśli ją zjecie, to wam zaszkodzi? Jak się okazuje, wcale nie.

Być może usłyszeliście kiedyś opinię, że czarna końcówka banana jest trująca albo, że mogą się w niej znajdować robaki czy ich jaja. Krążyła też teoria, że mogą się w niej gromadzić pestycydy i toksyny, a jej zjedzenie może wywołać biegunkę i bóle brzucha.

Nic z tych rzeczy. Końcówka banana jest czarna i różni się konsystencją od reszty miąższu, bo jest pozostałością po kwiecie bananowca. Nie powinna więc nikomu zaszkodzić. Jednak oczywiście możemy jej nie jeść ze względów smakowych czy estetycznych.

Zła sława czarnej końcówki bananów sięga czasów, kiedy to doszukiwano się w niej przyczyny zachorowań na polio. Prawda jest taka, że teoria ta nie miała pokrycia. Wynikała raczej z niewystarczającej wiedzy medycznej.

karp smażony

Jak przyrządzić karpia bez posmaku mułu?

CZYTAJ DALEJ

Czy można jeść banany z brązowymi cętkami?

Niektórzy unikają kupowania bananów, których skórka ma brązowe cętki. Jednak takie postępowanie nie ma również żadnego uzasadnienia. Banany, które mają brązowe plamki, nie są w żaden sposób szkodliwe, a po prostu dobrze dojrzałe.

Oczywiście, jeśli ktoś liczy dostarczane organizmowi kalorie, lepiej wybierać mniej dojrzałe banany. Te z żółtą skórką będą zawierać nieco mniej cukru.

Więcej ciekawych rad znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie, jak wybierać słodkie mandarynki, a także jak gotować buraki, by zachowały ładny kolor.

banany

banany

Źródło zdjęcia: canva/DEis007


Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >