Smakosze.pl
Suszona kiełbasa z białym nalotem

dinoforlena, Getty Images

Czy można jeść kiełbasę, na której pojawił się biały nalot?

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Widzisz na kiełbasie biały nalot i nie wiesz czy można taką wędlinę bezpiecznie zjeść? Nie masz się czego obawiać, bowiem taki produkt nadaje się do spożycia w 100% - co więcej, w niektórych przypadkach może oznaczać szlachetność wyrobu. Jeśli więc

Kiełbasa jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych wyrobów mięsnych. Kiedyś jej znaczenie było jednak znacznie ważniejsze, niż współcześnie - jej głównym celem było zakonserwowanie żywności w taki sposób, aby mogła przetrwać dłuższy czas bez psucia się.

Osiągano to poprzez wędzenie dymem drzewnym, jak i suszenie. W trakcie magazynowania kiełbas czy wędlin, na ich powierzchni często pojawia się specyficzny biały nalot, który najczęściej widoczny jest na suszonych rodzajach. Wiele osób myli go z niebezpieczną pleśnią.

Biały nalot na kiełbasie nie jest niebezpieczny

Białawe plamy na wyrobach spożywczych od razu kojarzą się z najgorszym, czyli pleśnią. Ludzie boją się ją spożywać, ponieważ w przypadku zjedzenie niezdrowej pleśni, można się poważnie zatruć. Biały nalot na wyrobach wędliniarskich nie jest jednak pleśnią. 

Powstaje on zupełnie naturalnie na kiełbasach, kabanosach czy szybkach, które po przygotowaniu wiesza się do wysuszenia. W ciągu mijających tygodni na ich powierzchni krystalizuje się sól oraz białko. Co więcej, ich obecność pozwala ocenić jakość produktu. 

Biały nalot znakiem jakości

Źle przygotowana kiełbasa prędzej zepsuje się, niż w trakcie długiego suszenia wykrystalizuje się z niej sól czy białko. Zbyt wysoka wilgotność czy niepoprawne przechowywanie mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni, która nie ma najczęściej koloru białego, a szaro-niebieski czy lekko zielony. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy najszybszy sposób na lepienie pierogów. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowszą inwestycję Roberta Lewandowskiego - restaurację, która ma być otwarta w te wakacje.

Źródło: canva.com/Rixie

Jeśli z kolei kupujesz specjalne salami bądź hiszpański fuet, możesz napotkać się na biały meszek, który obecny jest na powierzchni mięsa. Jest to mimo wszystko pleśń, lecz zdrowa - podobnie jak w przypadku serów pleśniowych, nadaje ona mięsu odpowiedniego smaku oraz właściwości. Nierzadko także chroni je przed infekcją czy zakażeniem innymi niechcianymi drobnoustrojami. 

Warto także dodać, że bezpieczny biały nalot winien znikać z powierzchni kiełbasy czy szynki niedługo po wyjęciu z lodówki. Po podgrzaniu do temperatury pokojowej nalot rozpuszcza się i wchłania z powrotem do wnętrza wyrobu. 

Polska kiełbasa wychwalana jest za granicą

Przy temacie kiełbas trzeba także nadmienić o ogromnej popularności polskiej kiełbasy. Na zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych, można spotkać nawet sklepy i lokale gastronomiczne specjalizujące się właśnie w kiełbasie pochodzącej z kraju nad Wisłą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl; potreningu.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >