Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można jeść marchewkę z białym nalotem i czarnymi plamami? Odpowiedź może zaskoczyć
Monika Dec
Monika Dec 19.03.2023 20:47

Czy można jeść marchewkę z białym nalotem i czarnymi plamami? Odpowiedź może zaskoczyć

None
canva/canva/Corinna71, Getty Images

Zauważyłeś na marchewce biały nalot lub czarne plamy? O ile ten pierwszy jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia, czarnych plam przenigdy nie powinniśmy bagatelizować. Niestety, marchewki nimi pokryte powinny jak najszybciej znaleźć się w koszu.

Co oznacza biały nalot na marchewce?

Okazuje się, że marchewki z białym nalotem jak najbardziej nadają się do spożycia. Jest to po prostu uszkodzona powierzchnia warzywa i w żaden sposób nie jest ona groźna dla naszego zdrowia. Jeśli macie w domu takie warzywa, to absolutnie nie powinniście ich wyrzucać. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z czarnymi plamami na marchewkach.

Biały nalot może być również efektem utraty wody. Niestety, kupując to warzywo w supermarketach, nie zawsze mamy wpływ na to, czy zostało ono porządnie umyte i wyszorowane. Zdaniem specjalistów na spowolnienie procesu bielenia marchewki może wpłynąć m.in. szczotkowanie jej w niskiej temperaturze (ok.1 stopień C).

Tuż przed usmażeniem placków dodaj je do startych ziemniaków. Wyjdą nieziemsko puszyste Najzdrowszy ser świata. Polacy prawie go nie jedzą, a jego zalety można wymieniać bez końca

Czy można jeść marchewki z czarnymi plamami?

Niestety, marchewka z widocznymi czarnymi plamami powinna lepiej wylądować w koszu. Powód? Prawdopodobnie do jej struktury wdarł się grzyb. Niestety, spożycie takiego warzywa może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, marchewkę lepiej po prostu przeznaczyć na kompost. Pomimo tego, że w ostatnim czasie sporo mówi się, o tym by nie unikać jedzenia tzw. “brzydkich” warzyw, to nie powinniśmy robić tego nigdy kosztem naszego zdrowia.

Marchewka - owoc czy warzywo?

Marchewka budzi wiele emocji. Okazuje się, że w jednym z europejskich krajów nie jest traktowana jako warzywo, lecz owoc! Chodzi o Portugalię, gdzie produkowany jest dżem z marchwi, przez co jest powszechnie określana jest właśnie “owocem”.

Jesteś ciekawy jak w kreatywny sposób wykorzystać ją w kuchni? Na naszej stronie znajdziesz m.in. przepis na wyrazistą surówkę z marchewki oraz szybki patent na jej ukiszenie.