Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Najzdrowszy ser świata. Polacy prawie go nie jedzą, a jego zalety można wymieniać bez końca

Najzdrowszy ser świata. Polacy prawie go nie jedzą, a jego zalety można wymieniać bez końca

Parmezan to pyszny ser
canva/Mariha-kitchen

Po ser sięga wielu smakoszy. Parmezan jednak nie jest wybierany zbyt często. Choć nie należy do tanich, zdecydowanie warto włączyć go do swojej diety. Oprócz niesamowitego smaku dostarczy nam wielu cennych składników. I to już w niewielkiej porcji.
 

Który ser warto wybrać i dlaczego?

Sery żółte powinny być w diecie ograniczane ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. W przypadku parmezanu jednak — znanego też pod nazwą Parmigiano Reggiano — do dietetycznych zaleceń można podejść nieco swobodniej. W 100 g włoskiego wyrobu znajdziemy bowiem tylko 26 g tłuszczy.

Co więcej, taka porcja dostarczy nam aż 35,71 g białka i szeregu innych cennych pierwiastku. Dość znaczny udział w składzie będzie miał wapń — którego w 100 g znajdziemy 1259 mg — oraz witamina A (40 ug). Produkt więc korzystnie wpłynie na układ kostny i wzrok.

Istnieją także badania, które dowodzą dobroczynnego wpływu parmezanu na ciśnienie tętnicze krwi. Badani spożywali w nim codziennie porcję produktu i zaobserwowano u nich stabilizację tego parametru na zdrowym poziomie.

Pomiń cebulę podczas robienia kotletów mielonych. Zamiast niej dodaj nietypowy składnik

Dlaczego parmezan jest rzadko wybieranym serem?

Odpowiedź kryje się już w jego pochodzeniu. Jest to produkt włoski i oryginalny będzie drogi ze względu na konieczność przetransportowania go do Polski. Jego sporządzenie też zajmuje całkiem sporo czasu. Parmezan jest bowiem serem dojrzewającym i proces ten może trwać od roku do nawet 3 lat.

Z powyższych powodów im bardziej aromatyczny będzie ser, tym jego cena będzie wyższa. Zazwyczaj w sklepach z włoską żywnością koszt 100 g wyrobu zaczyna się na poziomie kilkudziesięciu złotych. Jednak nie zjemy go raczej tak szybko, jak goudy czy edama, więc warto rozważyć zakup.

Jak podać parmezan? Ser wzbogaci nie tylko makarony

Najczęściej wyrazisty w smaku ser podawany jest jako dodatek do włoskich past, sosów i zup kremów. Niektórzy też wzbogacają nim lekkie sałatki. Wyśmienicie smakuje również z orzechami winogronami i innymi dodatkami do popularnych desek serów.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na dania z serem. Szczególnie polecamy prostą zapiekankę makaronową. Warto też skusić się na regionalne pierogi z farszem z żółtego sera — smakują obłędnie.

Parmezan wysokiej jakości ser.png
canva/AlexPro9500
Tagi: Ser Dieta Kuchnia