Wachowicz pokazała, jak robi wielkanocną szynkę. Te przyprawy podkreślają jej smak
Lada dzień pełną parą ruszą świąteczne przygotowania. Wśród wielu tradycyjnych potraw pojawi się także domowa szynka. Już dziś swój przepis na nią pokazała Ewa Wachowicz. Specjał zachwyca bogatym smakiem papryki i aromatycznych ziół.
Szynka Ewy Wachowicz powstaje w szynkowarze
, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu na portalu Instagram,Ewa Wachowicz swoją domowa szynkę przygotowuje w dedykowanym do tego urządzeniu. Szynkowar- bo o nim właśnie mowa- jest swego rodzaju garnkiem służącym do wyrobu własnych szynek, mielonek, a także innych mięsnych wyrobów. Są estetyczne, niezbyt drogie i niezwykle proste w obsłudze. Warto rozważyć zakup takiej maszyny, by korzystać z niej nie tylko z okazji nadchodzących świat, ale też na co dzień.
Monika ze Śląska pokazała Strzelczykowi, jak robi słynne kluski. 2 razy go zaskoczyła
Przepis na szynkę wielkanocną Ewy Wachowicz
Składniki:
- 1½ kg szynki wieprzowej
- 1 łyżka soli
- 1 liść laurowy suszony
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 łyżeczka ostrej papryki wędzonej
- 2 łyżeczki majeranku
- 2 ząbki czosnku
- pieprz
- 1 liść laurowy świeży
Jak zrobić aromatyczną i soczystą szynkę wielkanocną Ewy Wachowicz?
Przygotuj mieszankę przypraw do szynki. Liść laurowy posiekaj, ziele angielskie rozgnieć a czosnek przepuść przez praskę. Składniki wrzuć do miseczki, dodaj do niech sól, pieprz, paprykę oraz majeranek. Wszystko razem wymieszaj.
Szynkę wieprzową ponakłuwaj wykałaczką. Dziurki powinny dość gęsto pokrywać jej powierzchnię. Tak przygotowane mięso przełóż do miski i natrzyj starannie suchą mieszanką przypraw.
Szynkowar nasmaruj masłem klarowanym. Do wnętrza urządzenia włóż przyprawioną szynkę i dodatkowy liść laurowy. Całość zamknij i wstaw do lodówki na 2 doby.
Po upływie tego czasu szynkowar włóż do garnka z wrzątkiem. Dno wyłóż czystą lnianą ściereczką. Szynkę w szynkowarze parz w temperaturze 75-80 stopni przez ok. 2,5-3 godziny. W tym czasie mięso powinno osiągnąć temperaturę 70-72 stopni.
Szynkowar wyjmij z garnka i odstaw do ostygnięcia. Kiedy będzie już chłodny wstaw go do lodówki na 12 godzin. Następnie urządzenie otwórz, zlej z niego płyn (możesz wykorzystać go jako bazę do sosów), a samo naczynie zanurz na chwilę we wrzątku. Wyjęta z niego szynka gotowa jest do krojenia i podawania. Doskonałe szynkowe roladki z sosem będą stanowiły idealną przekąskę. Z nami dowiesz się, jak przechowywać szynkę, by długo zachowała świeżość.
Źródło: ewawachowicz