Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy można jeść ziemniaki, które mają kiełki?
Adam Moskal
Adam Moskal 29.01.2022 01:00

Czy można jeść ziemniaki, które mają kiełki?

Ziemniaki z kiełkami
canva/DGolbay, Getty Images

Ziemniaki bezsprzecznie stanowią bardzo ważny składnik naszej diety - w wielu domach to one są głównym elementem obiadu. Czy bulwy, z których zaczęły wyrastać kiełki, można bezpiecznie jeść? Okazuje się, że wystarczy odciąć rosnące pędy i grubo obrać skórkę, aby spożycie ich było możliwe. Kiełki same w sobie zawierają toksyny, dlatego warto poświęcić powyższym czynnościom nieco uwagi.

Ziemniaki kupuje się zwykle w dość dużych ilościach, więc często długo leżą, zanim zostaną zjedzone. Przez ten czas kartofle mogą rozpocząć puszczanie pędów, co dla wielu ludzi jest sygnałem do wyrzucenia ich na śmieci.

Eksperci przekonują jednak, że zjedzenie takich ziemniaków niczym nie grozi, o ile odkroi się pędy i grubo obierze skórkę. Dlatego wyrzucanie pyrek, które kiełkują, jest niepotrzebną stratą, generującą dodatkowe wydatki.

Kiełkujące ziemniaki są jadalne

Biotechnolodzy żywności z Lincoln University w Wielkiej Brytanii sprawdzili, czy ziemniaki z kiełkami można bez żadnych przeszkód jeść. Wyniki ich badań pokazały, że kartofle z kiełkami nie są zagrożeniem po zjedzeniu - trzeba jednak dokładnie je obrać.

W miejscu, z którego zaczął wyrastać pęd, a także w nim samym, znajduje się w znacznych ilościach solanina i inne toksyczne glikoalkaloidy - te po dostaniu się do organizmu mogą wywoływać bóle głowy, wymioty czy bóle brzucha.

Solanina nie została jednak wykryta w reszcie ziemniaka, dlatego skuteczne usunięcie kiełków i warzywa wokół nich, wystarczy, aby móc ponownie zjeść ziemniaka. Dzięki temu nie trzeba wyrzucać tak dużej ilości jedzenia.

Co zrobić z pomarszczonymi ziemniakami?

Kiełkujące ziemniaki szybko przeistaczają się w pomarszczoną i wysuszoną formę, która nie zachęca do jedzenia. Takie kartofle nie nadają się już do spożycia, dlatego koniecznie trzeba je szybko wyrzucić.

Ziemniak kiełkujący przenosi zmagazynowane wartości odżywcze do pędu, dlatego zaczyna marszczyć się i wysuszać. W jego wnętrzu łatwiej zachodzą również procesy gnilne, podczas których wytwarzane są najróżniejsze toksyny.

Z tego powodu nie należy ich jeść, gdyż mogą doprowadzić, tak jak wymienione wyżej glikoalkaloidy, do zatrucia pokarmowego. Przechowywanie ich w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu powinno maksymalnie wydłużyć przydatność do spożycia ziemniaków.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz recepturę na obłędnie wyraziste pieczone ziemniaki w musztardzie. Ten tekst wyjawia przepis na gołąbki z farszem ziemniaczanym.

Ziemniaki

Źródło zdjęcia: canva/DJClaassen, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: 5mindlazdrowia; kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ziemniaki