Smakosze.pl
Czy można zamrozić sernik?

canva/Dacya Lisan

Czy można zamrozić sernik? Tak, ale jest jeden warunek, koniecznie go przestrzegaj

24 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy sernik można zamrozić? Wszystko zależy od sposobu jego przyrządzenia i składu. Desery z dodatkiem kremów czy galaretek nie mogą trafić do chłodziarki. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, by po czasie przysmak smakował dobrze.

Mrożenie deserów nie należy do częstych, choć w wielu przypadkach jest to świetny sposób na przedłużenie ich świeżości. W przypadku sernika sprawa nie jest jednak prosta i oczywista. Są takie wersje ciasta, których zamrożenie skończy się fatalnie.

Larwy i owady dostępne w UE

UE potwierdziła. Mąka z larwami owadów została dopuszczona do sprzedaży

CZYTAJ DALEJ

Nie każdy sernik można zamrozić

Mimo iż twaróg mrożenie znosi doskonale, nie każdy wypiek na jego bazie może zostać zapakowany do zamrażalnika. Istnieje kilka przeciwwskazań dla zastosowania tej metody przechowywania w przypadku popularnego deseru.

Pierwszą z nich jest warunek, by deser nie był przekładany kremem. Nie może również mieć czy polewy. Przy mrożeniu elementy te stracą swoją strukturę i po ociepleniu sernik zacznie „płynąć". Nie się go zatem zjeść ze smakiem.

Nie powinno się też mrozić sernika, gdy jest już na granicy świeżości. Istnieje szansa, że włożenie ciasta do chłodu wcale nie wydłuży jego zdatności do spożycia, a po rozmrożeniu czeka nas przykra niespodzianka w postaci skwaśniałej porcji lub niestrawność po uraczeniu się deserem.

Jak zamrozić sernik, by zachwycał smakiem?

Przede wszystkim warto zrobić to szybciej niż później i do chłodu wkładać ciasto maksymalnie po 48 godzinach od upieczenia. Wtedy będziemy niemal pewni, że jeszcze nie zaczęło się psuć i w niezmienionym stanie przetrwa nawet do trzech miesięcy.

Należy też pamiętać o odpowiednim zapakowaniu smakołyku. Aby zabezpieczyć go przed chłonięciem zapachu z zamrażalnika, warto porcje umieścić w szczelnym pojemniku plastikowym. W ten sposób unikniemy też przypadkowego zgniecenia sernika, przy wyjmowaniu innych produktów.

Na naszej stronie znajdziecie znakomite przepisy na serniki. Szczególnie polecamy Izaurę z pysznym ciastem czekoladowym. Być może skusi was też niesamowicie kremowy sernik baskijski.

Wiemy, czy można zamrozić sernik

canva/Ika Rahma

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

zupa pomidorowa

Porady

Kiedy najlepiej dodać przecier do zupy pomidorowej? Właściwy moment ma ogromne znaczenie

Czytaj więcej >
jajko na twardo

Porady

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

Czytaj więcej >
boczek

Porady

Babcia Stasia zawsze gotuje boczek w łupinach cebuli. Wychodzi idealnie miękki i soczysty

Czytaj więcej >
Okrasa do pierogów jest ważna

Porady

Jest równie ważna jak ciasto i farsz. 4 najlepsze okrasy do pierogów

Czytaj więcej >
Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >