Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy należy obierać warzywa do rosołu? Nie każdy zna prawidłową odpowiedź
Adam Moskal
Adam Moskal 30.03.2022 18:17

Czy należy obierać warzywa do rosołu? Nie każdy zna prawidłową odpowiedź

Rosół
canva/Qwart, Getty Images Pro

Esencjonalny i wyrazisty rosół jest spełnieniem marzeń wielu gotujących - czy jest bowiem coś lepszego od miski z parującym smacznym bulionem? Zagadnienie obierania warzyw do rosołu nie jest jasne, dlatego dzisiaj zajmiemy się jego wyjaśnieniem. Jeśli znasz źródło warzyw i wiesz, że nie są pryskane, zostaw skórkę. Dzięki niej zupa nabierze mocniejszego aromatu i większej ilości wartości odżywczych.

Rosół jest kulinarną klasyką i w wielu polskich domach gotuje się go regularnie co tydzień. Na przestrzeni dziesiątek lat przyzwyczailiśmy się do obierania warzyw ze skórki przed wrzuceniem ich do garnka.

Czy jednak faktycznie obieranie jest konieczne? W wielu przypadkach okazuje się nie tylko niepotrzebne, lecz także niewskazane. Poniżej dokładnie omawiamy ten kuchenny problem.

Czy warzywa do rosołu trzeba obierać?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca tylko w jednym przypadku: gdy zakupione przez nas warzywa nie pochodzą ze sprawdzonego źródła. Jeśli nie masz pewności, że hodowano je bez chemii, polecamy je obierać.

Warzywa kupione prosto od rolnika, na targowisku lub po prostu od zaufanego sprzedawcy nie potrzebują obierania i w zupełności wystarczy je tylko dokładnie umyć pod bieżącą wodą przed gotowaniem.

Co więcej, używanie nieobranych warzyw zwiększy walory smakowe i zapachowe rosołu, ponieważ pod skórką znajduje się najwięcej smaku. Dodatkowo zupa będzie bogata w wartości odżywcze, których również najwięcej jest bezpośrednio pod skórką.

Jak najlepiej gotować rosół?

Ze wszystkich zasad najważniejsze jest zalanie mięsa zimną wodą. Nagłe rozpoczęcie ścinania mięsa wrzątkiem to najprostsza droga do mnóstwa szumowin pływających w garnku z rosołem i mętnego wywaru.

Kolejną istotną kwestią jest włączenie mocy palnika na małą lub średnią, zależnie od wielkości naczynia, w którym zupa ma się zrobić. Rosół musi wszak gotować się bardzo powoli i lekko - gwałtowne wrzenie także doprowadza do zbytniego mętnienia, a także nieprzyjemnego posmaku. Do garnka warto wkładać mieszankę mięs, rezygnując z gotowania rosołu jedynie na kurczaku. Różne rodzaje pozytywnie wpłyną na smak i barwę, a także nadadzą bulionowi głębi i esencjonalności.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić jarskie gołąbki według Magdy Gessler. Ten tekst wyjawia przepis na maślankowe kotlety z piersi z kurczaka.

Warzywa

Źródło zdjęcia: canva/monika1607, pixabay Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: krolrosolu; shareinfo

Zapraszamy na nasz Instagram