Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Czy w Niedzielę Palmową można jeść mięso? Kościół mówi jasno
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.03.2024 18:23

Czy w Niedzielę Palmową można jeść mięso? Kościół mówi jasno

mięso
fot. canva/afro

Niedziela Palmowa przypada jeszcze w wielkim poście. Dlatego wielu szuka odpowiedzi na pytanie: czy tego dnia można jeść mięso. Sprawdzamy, co Kościół mówi na ten temat.

Post w Wielkim Poście

Wielki Post to długi postny okres w Kościele Katolickim. Zaczyna się w Środę Popielcową, a ostatnim akcentem długiego postnego okresu jest Wielki Piątek. Oba te dni to czas najbardziej ścisłego postu w całym roku. 

Dorośli katolicy są wtedy zobowiązani do jedzenia tylko trzy razy dziennie i nienajedzenia się więcej niż raz. W pozostałe dni postu obowiązują ich za to wyrzeczenia, które mają skłaniać do zadumy nad wiarą. Oczywiście postny jest też każdy piątek, nie tylko w okresie Wielkiego Postu. Obowiązuje wtedy powstrzymanie się od jedzenia mięsa.

suchy chleb
fot. Canva
W tym roku na Wielkanoc podam takie ciastka w kształcie jajek. Nikt nie wierzy, z czego robię żółtko

Post w Niedzielę Palmową

Wielki Post traktowany jest przez Kościół z powagą i dużo się o nim mówi. Dlatego wierni, czasem z przezorności, przyjmują wiele dni jako postne. Niedziela Palmowa może być uważana za takową dlatego, że formalnie jest ostatnim dniem Wielkiego Postu – następnego dnia zaczyna się Wielki Tydzień.

Co ciekawe, w tradycji prawosławnej Niedziela Palmowa jest właśnie dniem postnym, więc założenie, że taka jest też w Kościele Katolickim nie jest od rzeczy. Okazuje się jednak, że katolicy nie są zobowiązani do postu w tym dniu.

Niedziela bez postu

Niedziela, jako dzień świąteczny, z założenia znosi post. Ta zasada ma zastosowanie także do Niedzieli Palmowej. Oznacza to, że podjęcie postu także tego dnia należy do decyzji poszczególnych wiernych.

W 2024 roku Niedziela Palmowa wypada 24 marca. Ponieważ jest to ostatnia niedziela przed świętami Wielkanocy, jest to także dzień roboczy dla sklepów wielkopowierzchniowych. Kościelne obrzędy, otwarte supermarkety i jeszcze post to byłoby chyba za dużo na jeden dzień.

Poznaj też sposób na ekologiczny niebieski barwnik do jajek i przepis na ciastka w ich kształcie.

palma w niedzielę palmową
fot. Canva