Przepis na wodziankę – zupę z chleba
Wodzianka znana jest w całej Polsce jako jedna z najczęściej spożywanych zup na Śląsku. Jej geneza wywodzi się ze śląskiej oszczędności i skromności, które pozwalają wykorzystać każdą ilość jedzenia, bez konieczności marnowania.
Na Śląsku zajadano się nią nie tylko w trakcie obiadu, lecz również gotowano ją na śniadanie czy kolację. Jest banalnie prosta w przygotowaniu, wyjątkowo tania, wspaniale rozgrzewa i jest wyjątkowo zdrowa. Duża ilość czosnku wszak znacznie wzmacnia odporność.
Wodzianka - jak ją przygotować?
Sekretem doskonałego smaku tej zupy jest jeden składnik, a mowa oczywiście o świeżych ząbkach czosnku. To one stanowią najważniejszy element dania, nadając mu nie tylko wspaniałego aromatu, lecz również właściwości prozdrowotnych.
Jeśli masz ochotę powrócić do dawnych lat i sporządzić danie sprzed dekad, poniżej prezentujemy najdoskonalszy przepis. Wodzianka jest świetnym sposobem na obiad, jeśli brakuje ci czasu i chęci na długie gotowanie i stanie nad garnkami w kuchni.
Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej.
Źródło: margouillatphotos, Getty Images Pro
Przepis na wodziankę
Składniki:
4 kromki czerstwego suchego chleba
3-4 ząbki czosnku
2 łyżki domowego smalcu ze skwarkami
sól
pieprz
litr wody
Najbardziej podstawowy przepis składa się z powyższych 5 składników. Cały proces rozpocznij od zagotowania 1 litra czystej wody. Obierz czosnek z łupin i posiekaj go na drobniejsze kawałki. Podsyp go solą i rozetrzyj na gładką pastę.
Chleb pokrój na sporej wielkości kostkę lub rozdrobnij za pomocą dłoni. Wsyp go do głębokich talerzy lub misek. Dodaj do czerstwego pieczywa roztarty z solą czosnek. Jeśli chcesz, aby zupa była jeszcze lepsza, dodaj do wody odrobinę kminku.
Zalej wrzącą wodą chleb i czosnek. Dodaj do nich smalec, dopraw do smaku pieprzem i zamieszaj. Gdy chleb będzie rozmiękły, a smalec roztopiony, potrawa jest gotowa. Smacznego. Do bardziej luksusowej wersji wodzianki można dodawać wołowinę, śmietanę, masło, cebulę czy lubczyk - takie połączenie smakuje praktycznie każdemu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: