Czy zawsze należy wyparzać słoiki przed włożeniem przetworów?
Nie da się ukryć, że wiele znakomitych specjałów ląduje w słoikach. Przetwory tego typu charakteryzują się wybornym smakiem i nietrudno natknąć się na osoby, które spałaszowałyby je z miłą chęcią. Istotne jest odpowiednie przygotowanie słoików.
Czy słoiki na przetwory trzeba wyparzać?
Z pewnością znaczna część smakoszy odpowiedziałaby na powyższe pytanie twierdząco. Potraktowanie słoików wysoką temperaturą jest jak najbardziej zasadna. Właśnie w ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń, które zmienią nasze przetwory w kulinarną katastrofę.
Mało kto spodziewałby się, że w niektórych przypadkach możemy pominąć wyparzanie słoików. Dotyczy to głównie potraw mięsnych, które poddawane są pasteryzacji. Proces ten i tak polega na podgrzaniu słoików, co doprowadzi do zniwelowania zanieczyszczeń.
Wyparzanie jest koniecznością wówczas, gdy przyrządzamy przetwory na bazie warzyw i grzybów. Przeważnie dodajemy do nich gorącą zalewę, która uszczelnia słoik. Jednak nie pozbywa się ona bakterii i zarodników pleśni.
Oczywiście każdy słoik należy wyczyścić przed rozpoczęciem przygotowań. Jeśli korzystamy z używanych wcześniej naczyń, wówczas warto sprawdzić, czy nie są one uszkodzone lub przesiąknięte zapachem poprzedniego dania.
(Canva.com / monticelllo)
Przygotowywanie słoików do przetworów
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nasze słoiki będą dobrym miejscem dla przetworów. Przede wszystkim pamiętajmy o wspomnianej wcześniej czystości. Najlepiej, jeśli po umyciu dobrze je wysuszymy.
Kiedy w grę wchodzą niepasteryzowane przetwory, konieczne jest wyparzenie słoików. Można to zrobić na kilka sposobów. Naczynie możemy umieścić w garnku z zimną wodą, którą powoli doprowadzamy do wrzenia. Po 5 minutach słoiki powinny być odpowiednio wyparzone.
Słoiki możemy wyparzyć również w zmywarce. Trzeba wtedy ustawić temperaturę na 75 stopnic Celsjusza. Jest to jeden z najprostszych sposobów. Godne uwagi jest także wykorzystanie piekarnika. Urządzenie należy rozgrzać do 100 stopni Celsjusza. Słoiki umieszczamy w nim na 5 minut.
Przetwory ze słoików na pewno wyjdą idealnie, jeśli będziemy pamiętać o powyższych wskazówkach. Ogórki kiszone warto przemienić w wyborną pastę kanapkową. Najpierw jednak trzeba je przygotować. Recepturę na ten smakołyk przedstawialiśmy już wcześniej. Godny uwagi jest również film, w którym zostaje dokładnie wyjaśnione, jakie przetwory wymagają wyparzania słoików.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: YouTube / KuchniaKwasiora KK; Gotujmy