Smakosze.pl
Czy słoiki trzeba wyparzać?

Canva.com / Zawsze wyparzasz słoiki przed użyciem? W 1 przypadku robisz to zupełnie zbędnie

Czy zawsze należy wyparzać słoiki przed włożeniem przetworów?

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Domowe przetwory niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy cieszyć się nimi przez długi czas. Niektórzy uważają, że słoiki należy wyparzyć, zanim napełnimy je naszymi specjałami. Jednak nie we wszystkich

Nie da się ukryć, że wiele znakomitych specjałów ląduje w słoikach. Przetwory tego typu charakteryzują się wybornym smakiem i nietrudno natknąć się na osoby, które spałaszowałyby je z miłą chęcią. Istotne jest odpowiednie przygotowanie słoików.

Czy słoiki na przetwory trzeba wyparzać?

Z pewnością znaczna część smakoszy odpowiedziałaby na powyższe pytanie twierdząco. Potraktowanie słoików wysoką temperaturą jest jak najbardziej zasadna. Właśnie w ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń, które zmienią nasze przetwory w kulinarną katastrofę.

Mało kto spodziewałby się, że w niektórych przypadkach możemy pominąć wyparzanie słoików. Dotyczy to głównie potraw mięsnych, które poddawane są pasteryzacji. Proces ten i tak polega na podgrzaniu słoików, co doprowadzi do zniwelowania zanieczyszczeń.

Wyparzanie jest koniecznością wówczas, gdy przyrządzamy przetwory na bazie warzyw i grzybów. Przeważnie dodajemy do nich gorącą zalewę, która uszczelnia słoik. Jednak nie pozbywa się ona bakterii i zarodników pleśni.

Oczywiście każdy słoik należy wyczyścić przed rozpoczęciem przygotowań. Jeśli korzystamy z używanych wcześniej naczyń, wówczas warto sprawdzić, czy nie są one uszkodzone lub przesiąknięte zapachem poprzedniego dania.

(Canva.com / monticelllo)

Przygotowywanie słoików do przetworów

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym nasze słoiki będą dobrym miejscem dla przetworów. Przede wszystkim pamiętajmy o wspomnianej wcześniej czystości. Najlepiej, jeśli po umyciu dobrze je wysuszymy

Kiedy w grę wchodzą niepasteryzowane przetwory, konieczne jest wyparzenie słoików. Można to zrobić na kilka sposobów. Naczynie możemy umieścić w garnku z zimną wodą, którą powoli doprowadzamy do wrzenia. Po 5 minutach słoiki powinny być odpowiednio wyparzone.

Słoiki możemy wyparzyć również w zmywarce. Trzeba wtedy ustawić temperaturę na 75 stopnic Celsjusza. Jest to jeden z najprostszych sposobów. Godne uwagi jest także wykorzystanie piekarnika. Urządzenie należy rozgrzać do 100 stopni Celsjusza. Słoiki umieszczamy w nim na 5 minut.

Przetwory ze słoików na pewno wyjdą idealnie, jeśli będziemy pamiętać o powyższych wskazówkach. Ogórki kiszone warto przemienić w wyborną pastę kanapkową. Najpierw jednak trzeba je przygotować. Recepturę na ten smakołyk przedstawialiśmy już wcześniej. Godny uwagi jest również film, w którym zostaje dokładnie wyjaśnione, jakie przetwory wymagają wyparzania słoików.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / KuchniaKwasiora KK; Gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >