Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czym różnią się jajka ekologiczne od zwykłych?

Czym różnią się jajka ekologiczne od zwykłych?

Kobieta trzymająca opakowanie jajek w sklepie
canva/Ildar Abulkhanov

Na co zwracać uwagę przy wyborze jaj? To pytanie zadawał sobie chyba każdy z nas. Różnice między nimi są spore, a nie każdy wie, co kryje się za stosowanymi przez producentów oznaczeniami. Dziś wyjaśniamy, czym są jaja ekologiczne.

Jaja dostępne w sklepach dzielone są na kategorie, oznaczane przez producentów cyfrą. Numerek ten informuje nas o sposobie hodowania znoszących jaja kur. Wyróżniamy w ten sposób 4 typy tego produktu: oznaczone cyfrą 3 jaja z chowu klatkowego, jaja z chowu ściółkowego (numer 2), te pochodzące od kur z wolnego wybiegu (numer 1) oraz jaja ekologiczne.

Co wyróżnia jaja ekologiczne?

Jaja ekologiczne, oznaczane cyfrą 0, pochodzą od niosek z gospodarstw certyfikowanych. Aby hodowca mógł chwalić się tym, że jego gospodarstwo jest ekologiczne, musi spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest nadzór weterynarza. Specjalista dba o to, by hodowane zwierzęta pozostawały w zdrowiu.

Mamy więc pewność, że jajka pochodzące z takiego miejsca, znoszone są przez kury w dobrej kondycji. Nioski są również dobrze traktowane. Nie ma mowy o tym, by były trzymane w klatkach czy specjalnie stymulowane do znoszenia większej liczby jaj lub szybszego wzrostu.

Jak zatem widać, jaja w gospodarstwie ekologicznym powstają w sposób bliski naturze i bezpieczny dla kur. To jednak nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. Za taki produkt zapłacimy zdecydowanie więcej niż za jajo wyprodukowane w ramach innych kategorii.

Ma on jednak tę zaletę, że można bezpiecznie podawać go dzieciom, a nawet niemowlętom. Możemy też założyć, że ze względu na ścisłą kontrolę procesu produkcji, produkt taki będzie korzystniejszy dla naszego zdrowia niż ten pochodzący z niższej kategorii liczbowej.

Po pyszne przepisy na jaja zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. niezawodną recepturę na jajo poszetowe, a także szereg porad jak przyrządzić jajecznicę. Ten artykuł wspomina o najczęstszym błędzie w jej przygotowaniu.

Jaja w opakowaniu
Jaja w opakowaniu

Źródło zdjęcia: canva/Pascal Goetzinger

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.wprost

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Jajka