Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dawniej jedliśmy jagody wprost z krzaczka, dziś trzeba je myć. O co chodzi tą z bąblownicą?

Dawniej jedliśmy jagody wprost z krzaczka, dziś trzeba je myć. O co chodzi tą z bąblownicą?

Jagody należy myć
canva/cpjanes, hraska

Jagody już za chwile pojawią się na straganach. Nim jednak zaczniemy się nimi zajadać, warto odświeżyć sobie wiedzę na temat właściwego oczyszczania tych owoców. Niemycie może mieć bowiem przykre skutki w postaci przewlekłej i trudnej do zdiagnozowania choroby — bąblownicy. Ryzyka nie powinniśmy lekceważyć.
 

Niemyte jagody stanowią zagrożenie

Bąblownica wywoływana jest przez tasiemca bąblowca (Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis). Jaja pasożyta znajdują się w kale zwierząt leśnych takich jak lis czy wilk. Bardzo łatwo mogą się przenieść również na psy i koty oraz człowieka. Sytuację, gdy my lub zwierze domowe zjemy jagodę, która sąsiadowała z odchodami chorych osobników, nietrudno sobie wyobrazić.

Latem, gdy borówka czernica — zwana też potocznie jagodą — zaczyna się pojawiać, obserwuje się zwiększoną liczbę przypadków. Choroba jest niestety trudna do wykrycia i potrafi się rozwijać od 5 do 15 lat. Jej objawami są cysty, które pojawiają się w różnych częściach ciała, najczęściej w wątrobie. Są one podobne do guzów nowotworowych, co utrudnia ich identyfikację i podjęcie skutecznego leczenia. Istotna jest zatem profilaktyka.

Strzelczyk robi lody waniliowe z 3 składników. Są aksamitne, choć nie używa maszynki

Choroba brudnych jagód coraz popularniejsza

Choć w Polsce bąblownica występuje od 1994 roku - a wcześniej znana była jedynie w zachodniej Europie - nie oznacza to, że została wyeliminowana. Wciąż co roku prowadzone są kampanie uświadamiające o ryzyku spożycia niemytych owoców.

Powstrzymanie się od jedzenia ich z krzaka, nawet na działkach — zwłaszcza tych, do których dostęp mogą uzyskać dzikie zwierzęta, czy wychodzące psy i koty — jest najskuteczniejszą formą profilaktyki.

Mycie jagód pod bieżącą wodą nie usuwa zagrożenia w stu procentach, ale znacznie je obniża. Podobnie jak zachowanie zasad higieny przy przygotowaniu posiłków oraz regularne odrobaczanie domowych zwierząt wychodzących na spacery do lasów czy w miejsca bliskie przestrzeniom, w których dzikie zwierzęta bytują.

Jak podać jagody?

Owoce można jeść same, ale tylko po dokładnym umyciu pod strumieniem wody. Świetnie smakują w deserach np. jako dodatek do sernika na zimno.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na smakołyki z jagodami. Sprawdźcie jak zrobić wyśmienite pierogi z ich udziałem. Być może skuszą was też uwielbiane nie tylko przez dzieci drożdżówki z jagodami, czyli jagodzianki.

Jagody w deserze.png
canva/Nednapa

Źródło: gov, medonet