Cudowny przepis na pierogi z jagodami. Smak dzieciństwa
Pierogi na słodko smakują wyśmienicie. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza latem, gdy na targowiskach nabyć można świeże owoce, które idealnie pasują do delikatnego ciasta. Tym razem proponujemy wam sentymentalną wycieczkę do czasów dzieciństwa i przygotowanie fantastycznych pierogów z jagodami. Koniecznie spróbujecie — będziecie zachwyceni ich smakiem.
Po pierogi warto sięgać przez cały rok — nie tylko przy okazji świąt. Ten rarytas można bowiem przygotować na wiele różnych sposobów. Słodkie wersje np. z truskawkami czy innymi owocami są idealne na cieplejsze dni. Zbliżający się sezon na jagody jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie smaki dzieciństwa. Skusicie się?
Przepis na wyborne pierogi z jagodami
Składniki na ciasto:
500 g mąki pszennej typu 500
200 ml gorącej wody
2 łyżki miękkiego masła
2 jaja
1 płaska łyżka soli
Składniki na farsz:
300 g świeżych jagód
1 łyżka mąki ziemniaczanej
Opcjonalne dodatki do podania:
słodka śmietana lub serek homogenizowany
cukier lub cukier puder
Przygotowanie ciasta na pierogi:
Mąkę przesiewamy przez sito wprost na stolnicę lub czysty blat kuchenny. Robimy w niej małe wgłębienie, do którego wbijamy jaja. Dodajemy sól oraz masło. Całość łączymy przy pomocy noża, stopniowo wlewając gorącą wodę.
Ciasto wyrabiamy przez minimum 10 minut. Powinno wyjść gładkie i delikatne oraz nie przyklejać się do dłoni. Przykrywamy je i odstawiamy na kolejne 10 minut.
Przygotowanie farszu i pierogów:
Świeże jagody płuczemy i osuszamy. Umieszczamy je w misce i łączymy z mąką ziemniaczaną. Wcześniej przygotowane ciasto dzielimy na 2 – 3 równe części. Każdą z nich i rozwałkowujemy na cienki placek, wałek oraz stolnicę czy blat obsypując przy tym odrobiną mąki pszennej.
Przy pomocy szklanki wycinamy okręgi, a na środek każdego z nich nakładamy łyżeczkę jagód. Zlepimy ciasto i odkładamy gotowe pierogi na oprószoną mąką deskę. Wyroby gotujemy w garnku z osolonym wrzątkiem partiami po 10-15 sztuk.
Każdą część podgrzewamy przez 2 minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Gotowe pierogi wyławiamy łyżką cedzakową i przenosimy na talerze. Podajemy z wybranymi dodatkami. Smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/eskymaks
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Co zrobić, aby gotowana brukselka nie była gorzka? Wyjaśniamy
Bajecznie chrupiące i delikatne sznycelki drobiowe. Sekretem jest marynata
Czym najlepiej słodzić kawę i herbatę poza cukrem? Zdrowsze alternatywy
Źródło: poprostupycha