Dieta po 50 roku życia, co warto do niej dołączyć?
Zdrowa i zbilansowana dieta nie jest wcale tak trudna do osiągnięcia, niezależnie od wieku, płci czy trybu życia jakie się prowadzi. Praktycznie każdy, przy odrobinie wysiłku i samozaparcia, może ułożyć plan żywienia, który doskonale spełni większość jego potrzeb.
Niestety wiele osób, które przekroczyły 50 rok życia, nie do końca zdają sobie sprawę, w jak dużym stopniu żywienie wpływa nie tylko na zdrowie, lecz także na samopoczucie. Jednym z najlepszych produktów, który ma ogromny wpływ na ludzki organizm, jest mleko - nabiał powinien znaleźć się w diecie każdego po pięćdziesiątce.
Dieta dla ludzi po 50 roku życia
Produkty bogate w wapń, takie jak mleko, jogurty i inne przetwory mleczne, są jednym z elementów profilaktyki osteoporozy. Wapń wzmacnia kości, które z powodu osteoporozy są pozbawione gęstości oraz zmagazynowanych substancji potrzebnych do ich odpowiedniego działania.
Kolejnym ważnym składnikiem diety powinna być witamina D3, którą ludzie syntezują ze słońca. Niestety nasz region geograficzny nie pozwala na produkcję odpowiedniej ilości tej witaminy, dlatego suplementacja jest tak istotna w kontekście zdrowia.
Mięso powinno być mocno ograniczone
Im człowiek starszy, tym niektóre produkty mają coraz większy wpływ na rozwijanie się schorzeń czy chorób. Produkty mięsne, a szczególnie te wysoko przetworzone, przy dużym spożyciu mogą wywoływać miażdżycę, cukrzycę, otyłości czy choroby serca.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy najprostszy przepis na doskonałą obiadową surówkę. W tym tekście z kolei prezentujemy ogromne zmiany, jakie zostaną wprowadzone w związku z tłuszczami trans.
Zamiast nich warto zacząć przyjmować większe ilości jaj, ryb czy nasion roślin strączkowych. Wszystkie te produkty są doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka, a odpowiednio przygotowane mogą smakować lepiej niż niejeden kotlet schabowy.
Wprowadź do swojego jadłospisu warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo
Owoce i warzywa są świetnym źródłem błonnika, witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na procesy zachodzące w ludzkim organizmie. Błonnik dodatkowo wspomaga metabolizm, zwiększa uczucie sytości po posiłku i oczyszcza organizm z zalegających złogów pokarmowych w jelitach.
Pełnoziarniste pieczywo, a także makarony czy kasze, są kolejnym źródłem błonnika. Regularne spożywanie tych produktów zmniejsza szansę zachorowania na otyłość, cukrzycę typu II, a także wiele innych chorób naczyniowo-sercowych.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: doz.pl; parenting.pl