Smakosze.pl
Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę

canva/Ron Lach, Pexels

Dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę? Wcale nie żartujemy, zasada ma istotne znaczenie

28 Listopada 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Czy wiecie, dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę? Zasada przez wielu uznawana za przesąd nie jest pozbawiona logiki. Gdy przyjrzymy się bliżej reakcjom zachodzącym w cieście podczas wyrabiania, stanie się jasne, że metoda sprzyja sprawnemu osiąganiu odpowiedniej struktury. Warto znać wyjaśnienie.

Przygotowanie ciasta, które po upieczeniu właściwie wyrośnie i zachwyci smakiem, wymaga przestrzegania kilku reguł. Równie ważne co zastosowanie odpowiednich proporcji składników jest staranne wyrobienie ciasta. Masy nie można mieszać niedbale. Zdradzamy jak oszczędzić sobie zbędnego wysiłku.

Wytrawne tosty francuskie

Wytrawne tosty francuskie. Pomysł na pyszne śniadanie z kilkudniowego pieczywa

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, dlaczego ciasto trzeba mieszać w jedną stronę

Miesienie ciasta, czyli łączenie mąki z wodą, jest najistotniejszym procesem podczas przyrządzania wypieków. Od prawidłowej techniki zależy bowiem, czy nasze ciasto urośnie. Doświadczeni piekarze wiedzą, że mieszanie produktów powinno się odbywać tylko w jednym kierunku.

Zapytani dlaczego, odwołają się do przebiegu reakcji zachodzących w masie podczas jej wyrabiania. Gluten zawarty w mące pszennej musi wtedy wytworzyć zwartą strukturę. Mieszanie w jednym kierunku, sprzyja wiązaniu się tworzących go białek w sposób, który zamyka w uzyskanej konstrukcji sporo cząsteczek powietrza.

Tak przygotowane ciasto po upieczeniu jest bardziej puszyste i delikatne. Sam kierunek, czyli to, czy mieszamy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy przeciwnie, nie ma większego znaczenia. Istotne jest, by zachować jeden przez cały proces.

Jaki będzie efekt nieodpowiedniego mieszania ciasta?

Jeśli nie będziemy przykładać wagi, do zachowania jednego kierunku mieszania ciasta, nasz wysiłek może nie przynieść oczekiwanych efektów. Co prawda wiązania pomiędzy białkami w jakimś stopniu powstaną, lecz nie będą tak mocne, jak trzeba.

W skutego tego ciasto wyrośnie słabiej, a w niektórych wypadkach może mieć zakalec. Warto więc pamiętać o tym, że ciasto zawsze należy ucierać i mieszać w tym samym kierunku.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na domowe ciasta. Szczególnie polecamy prosty przepis na szybką szarlotkę ucieraną. Być może skusi was również proste ciasto czekoladowe. Będzie idealne do kawy.

Kierunek mieszania ciasta ma znaczenie

canva/sandoclr

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jajko na twardo

Porady

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

Czytaj więcej >
boczek

Porady

Babcia Stasia zawsze gotuje boczek w łupinach cebuli. Wychodzi idealnie miękki i soczysty

Czytaj więcej >
Okrasa do pierogów jest ważna

Porady

Jest równie ważna jak ciasto i farsz. 4 najlepsze okrasy do pierogów

Czytaj więcej >
Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >