Dlaczego zawsze należy usunąć liście laurowe z potraw? Jest arcyważny powód
Liście laurowe mają wiele zastosowań w kuchni. Dodajemy je m.in. do rosołu, gulaszy czy dań z kapusty. Przed podaniem potrawy trzeba je zawsze usunąć. Jest jedna bardzo istotna przyczyna. Okazuje się, że wcale nie chodzi o smak czy potencjalne uwalnianie toksycznych substancji.
Liści laurowych nie jemy na surowo, tak jak ma to miejsce w przypadku innych ziół m.in. bazylii, oregano czy tymianku. Do potraw trafiają zwykle w wersji suszonej i zawsze w całości. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Przyczyna jest prozaiczna.
Liście laurowe wyjmujemy z dań, by się nie zadławić
Popularne w kulinariach zioło jest bardzo sztywne i nie mięknie podczas gotowania — nawet po rozdrobnieniu. Co więcej, zarówno całe liście, jak i drobinki przyprawy mają ostre końce. W przypadku połknięcia mogłoby dojść do zadławienia, przyklejenia się do gardła czy przełyku, a nawet do perforacji jelita.
Zastosowanie przyprawy w całości i wyjęcie jej przed jedzeniem posiłku praktykowane jest więc po to, by uniknąć przykrego wypadku podczas smakowania ulubionych przysmaków. Jeśli w jakiś sposób liść uchroni się przed wyrzuceniem, łatwo go będzie oddzielić od bezpiecznej części dania już na talerzu.
Liście laurowe nie są toksyczne dla ludzi
Żadne badania nie potwierdzają mitu o szkodliwości zioła wynikającej z jego zbyt długiego gotowania czy pozostawienia w potrawie. Jedyne, co udowodniono, to toksyczny wpływ przyprawy na szkodliwe dla człowieka bakterie i grzyby.
Po liście laurowe można sięgać bez obaw, bo jeżeli jakkolwiek wpłyną na nasz organizm, odbędzie to z korzyścią dla naszego zdrowia. Dobrze tylko wcześniej upewnić się czy były przechowywane we właściwych warunkach i np. nie są pokryte pleśnią.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na dania, do których warto dodać liście laurowe. Wypróbujcie koniecznie recepturę na znakomity bigos myśliwski na bazie kapusty kiszonej. Polecamy także smaczny i sycący gulasz ziemniaczany.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Przepis na domowy chleb bez piekarnika. Puszysty, miękki, z chrupiącą skórką
Rozpływające się w ustach papieskie kremówki. Idealny deser nie tylko do kawy
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: zdrowie.wprost