Smakosze.pl
Dlaczego usuwamy liście laurowe z potraw?

canva/anmbph

Dlaczego zawsze należy usunąć liście laurowe z potraw? Jest arcyważny powód

9 Października 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Liście laurowe mają wiele zastosowań w kuchni. Dodajemy je m.in. do rosołu, gulaszy czy dań z kapusty. Przed podaniem potrawy trzeba je zawsze usunąć. Jest jedna bardzo istotna przyczyna. Okazuje się, że wcale nie chodzi o smak czy potencjalne uwalnianie toksycznych substancji.

Liści laurowych nie jemy na surowo, tak jak ma to miejsce w przypadku innych ziół m.in. bazylii, oregano czy tymianku. Do potraw trafiają zwykle w wersji suszonej i zawsze w całości. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Przyczyna jest prozaiczna.

sałatka jarzynowa

Najgorsze błędy podczas przygotowania sałatki jarzynowej. Przez nie ma mdły smak

CZYTAJ DALEJ

Liście laurowe wyjmujemy z dań, by się nie zadławić

Popularne w kulinariach zioło jest bardzo sztywne i nie mięknie podczas gotowania — nawet po rozdrobnieniu. Co więcej, zarówno całe liście, jak i drobinki przyprawy mają ostre końce. W przypadku połknięcia mogłoby dojść do zadławienia, przyklejenia się do gardła czy przełyku, a nawet do perforacji jelita.

Zastosowanie przyprawy w całości i wyjęcie jej przed jedzeniem posiłku praktykowane jest więc po to, by uniknąć przykrego wypadku podczas smakowania ulubionych przysmaków. Jeśli w jakiś sposób liść uchroni się przed wyrzuceniem, łatwo go będzie oddzielić od bezpiecznej części dania już na talerzu.

Liście laurowe nie są toksyczne dla ludzi

Żadne badania nie potwierdzają mitu o szkodliwości zioła wynikającej z jego zbyt długiego gotowania czy pozostawienia w potrawie. Jedyne, co udowodniono, to toksyczny wpływ przyprawy na szkodliwe dla człowieka bakterie i grzyby.

Po liście laurowe można sięgać bez obaw, bo jeżeli jakkolwiek wpłyną na nasz organizm, odbędzie to z korzyścią dla naszego zdrowia. Dobrze tylko wcześniej upewnić się czy były przechowywane we właściwych warunkach i np. nie są pokryte pleśnią.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na dania, do których warto dodać liście laurowe. Wypróbujcie koniecznie recepturę na znakomity bigos myśliwski na bazie kapusty kiszonej. Polecamy także smaczny i sycący gulasz ziemniaczany.

Liście laurowe są bezpieczne dla zdrowia

canva/Moppet

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zdrowie.wprost

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Grzyb, który smakuje jak kurczak

Produkty

Rozpoznajesz grzyb ze zdjęcia? Wiele osób go pomija, a smakuje jak kurczak

Czytaj więcej >
Czarna końcówka banana jest bezpieczna

Produkty

Cała prawda o czarnej końcówce banana. Już wiadomo, czy można ją jeść

Czytaj więcej >
maślaki

Produkty

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

Czytaj więcej >
canva/YelenaYemchuk

Produkty

Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Czytaj więcej >
Ile kaw można pić dziennie?

Produkty

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

Czytaj więcej >
Największe błędy w uprawie pomidorów

Produkty

Największe błędy w uprawie pomidorów. Przez nie więdną i nie dojrzewają

Czytaj więcej >