Smakosze.pl
Jajka i kwestia widelca

Canva.com / The Piotr Karasev Collection

Dlaczego nie powinno się jeść jajek srebrnym widelcem?

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka często goszczą na naszych stołach. Niektórzy jadają je praktycznie codziennie. Wielbiciele tego produktu spożywczego powinni wiedzieć, że srebrne sztućce nie są najlepszym z wyborów, kiedy w grę wchodzą jajka.

Smakowite jajka niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niepozorny przysmak skrywa pewne sekrety, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Każdy, kto lubi jajka, powinien o tym wiedzieć. W przeciwnym wypadku można zetknąć się z kulinarnym rozczarowaniem.

Srebro znacząco wpływa na jajka

Nie da się ukryć, że jajka cieszą się sporym uznaniem wśród smakoszy. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tego nabiału. Fantastyczny smak i bogactwo składników odżywczych z pewnością są istotnymi atutami jajek. Warto wiedzieć, ile można ich zjeść w trakcie Wielkanocy. Okazuje się, że ważne jest również to, czym jemy nasze frykasy.

Jajka przygotowuje się na wiele sposobów. Ostatnio przedstawialiśmy przepis na smakołyki z wyjątkowym sosem. Zazwyczaj podczas jedzenia jajek wykorzystujemy sztućce. Materiał, z którego są wykonane, ma znaczenie.

Nóż i widelec to podstawa, jeśli chodzi o sztućce. Jeśli są one wykonane ze srebra, wówczas nie nadają się one do jedzenia jajek. Wszystko dlatego, że między zastawą a nabiałem dochodzi do reakcji chemicznej.

Jajka w swoim wnętrzu skrywają sporo związków siarki. Właśnie one wchodzą w reakcję ze srebrem. Nie jest ona szkodliwa dla zdrowia. Jednak nie przyczyni się ona do zachwytu u smakoszy. Jajka jedzone srebrnym widelcem mogą doprowadzić do kulinarnego rozczarowania.

(Canva.com / The Valeria Ushakova Collection)

Dlaczego nie powinno się jadać jajek srebrnym widelcem?

Srebro i siarka wchodzą w reakcję, która sprawia, że jajka smakują znacznie gorzej. Nabiał nabiera w takiej sytuacji metalicznego posmaku, który może doszczętnie zniechęcić do beztroskiego zajadania. Jednak sam smak nie jest jedynym mankamentem.

Metaliczny posmak to tylko jeden z problemów. Kiedy jemy jajka srebrnymi sztućcami, wówczas na widelcu i nożu może pojawić się nieestetyczny ciemny nalot. Określa się go mianem siarczku srebra. Tego typu przebarwienie jest bardzo trudne do usunięcia.

Warto nadmienić, że ewentualny nalot można zniwelować za sprawą coli. Niestety na metaliczny posmak nie ma żadnej metody. W związku z tym lepiej po prostu nie jeść jajek srebrnymi sztućcami. Zaoszczędzimy sobie nieprzyjemności.

Same srebrne sztućce uznawane są za jedną z przyczyn, która ograniczała w dawnych czasach rozprzestrzenianie się chorób wśród arystokracji. Miałoby dziać się tak, z uwagi na antybakteryjne działanie srebra.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Noizz; WP Kuchnia; House of solutions

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >