Smakosze.pl
Jajka i kwestia widelca

Canva.com / The Piotr Karasev Collection

Dlaczego nie powinno się jeść jajek srebrnym widelcem?

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka często goszczą na naszych stołach. Niektórzy jadają je praktycznie codziennie. Wielbiciele tego produktu spożywczego powinni wiedzieć, że srebrne sztućce nie są najlepszym z wyborów, kiedy w grę wchodzą jajka.

Smakowite jajka niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niepozorny przysmak skrywa pewne sekrety, z których mało kto zdaje sobie sprawę. Każdy, kto lubi jajka, powinien o tym wiedzieć. W przeciwnym wypadku można zetknąć się z kulinarnym rozczarowaniem.

Srebro znacząco wpływa na jajka

Nie da się ukryć, że jajka cieszą się sporym uznaniem wśród smakoszy. Nietrudno natknąć się na wielbicieli tego nabiału. Fantastyczny smak i bogactwo składników odżywczych z pewnością są istotnymi atutami jajek. Warto wiedzieć, ile można ich zjeść w trakcie Wielkanocy. Okazuje się, że ważne jest również to, czym jemy nasze frykasy.

Jajka przygotowuje się na wiele sposobów. Ostatnio przedstawialiśmy przepis na smakołyki z wyjątkowym sosem. Zazwyczaj podczas jedzenia jajek wykorzystujemy sztućce. Materiał, z którego są wykonane, ma znaczenie.

Nóż i widelec to podstawa, jeśli chodzi o sztućce. Jeśli są one wykonane ze srebra, wówczas nie nadają się one do jedzenia jajek. Wszystko dlatego, że między zastawą a nabiałem dochodzi do reakcji chemicznej.

Jajka w swoim wnętrzu skrywają sporo związków siarki. Właśnie one wchodzą w reakcję ze srebrem. Nie jest ona szkodliwa dla zdrowia. Jednak nie przyczyni się ona do zachwytu u smakoszy. Jajka jedzone srebrnym widelcem mogą doprowadzić do kulinarnego rozczarowania.

(Canva.com / The Valeria Ushakova Collection)

Dlaczego nie powinno się jadać jajek srebrnym widelcem?

Srebro i siarka wchodzą w reakcję, która sprawia, że jajka smakują znacznie gorzej. Nabiał nabiera w takiej sytuacji metalicznego posmaku, który może doszczętnie zniechęcić do beztroskiego zajadania. Jednak sam smak nie jest jedynym mankamentem.

Metaliczny posmak to tylko jeden z problemów. Kiedy jemy jajka srebrnymi sztućcami, wówczas na widelcu i nożu może pojawić się nieestetyczny ciemny nalot. Określa się go mianem siarczku srebra. Tego typu przebarwienie jest bardzo trudne do usunięcia.

Warto nadmienić, że ewentualny nalot można zniwelować za sprawą coli. Niestety na metaliczny posmak nie ma żadnej metody. W związku z tym lepiej po prostu nie jeść jajek srebrnymi sztućcami. Zaoszczędzimy sobie nieprzyjemności.

Same srebrne sztućce uznawane są za jedną z przyczyn, która ograniczała w dawnych czasach rozprzestrzenianie się chorób wśród arystokracji. Miałoby dziać się tak, z uwagi na antybakteryjne działanie srebra.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Noizz; WP Kuchnia; House of solutions

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo smażyć kotlety schabowe?

Czytaj więcej >
Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >