Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego podczas smażenia mięsa wycieka z niego woda?
Adam Moskal
Adam Moskal 25.01.2022 01:00

Dlaczego podczas smażenia mięsa wycieka z niego woda?

Smażenie mięsa
canva/bprangebooher, Getty Images

Smażenie mięsa na patelni może wydawać się banalnie proste, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popełniają często duży błąd. Mowa o pojawiającej się na patelni wodzie, która zaczyna wyciekać z mięsa. Powodem z reguły jest wyłożenie zbyt wielu kawałków i nagłe obniżenie temperatury tłuszczu. Aby tego uniknąć, należy smażyć je partiami.

Choć coraz więcej Polaków decyduje się ograniczyć jedzenie mięsa, bądź całkowicie wyklucza je ze swojej diety, jego spożycie w dalszym ciągu jest wysokie. W związku z tym odpowiednia obróbka tego produktu jest istotna - nikt nie chce marnować w końcu swoich pieniędzy i żywności.

Portal msn.com postanowił dokładnie dowiedzieć się, czym jest woda pojawiająca się na patelni, gdy smaży się na niej mięso. W tym celu redakcja przeprowadziła wywiad z Dr inż. Ryszardem Kowalskim z Katedry Technologii Mięsa, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert odniósł się również do popularnej teorii, jakoby producenci mięsa nastrzykiwali je wodą, aby zwiększyć jego masę.

Woda wycieka z mięsa podczas smażenia - czy jest się czego obawiać?

Chude mięso, które najczęściej dotknięte zostaje nieoczekiwanym "wyciekiem", w ponad 70 procentach składa się z wody. Podczas smażenia zmagazynowany w komórkach płyn uwalnia się, rozlewając po dnie patelni.

- To normalne zjawisko. Nie doszukiwałbym się tutaj tzw. drugiego dna i potencjalnego nieuczciwego działania producentów - tłumaczy w rozmowie dr inż. Ryszard Kowalski. Jak w takim razie uniknąć takiej wpadki?

Co zrobić, aby mięso zatrzymało jak najwięcej wody?

Podstawą jest przede wszystkim smażenie go partiami w taki sposób, aby do naczynia nie wkładać ogromnych ilości kawałków mięsa. Dlatego podziel przygotowane mięso na mniejsze części, które bez problemu zmieszczą się na patelni, a woda będzie miała możliwość szybkiego odparowania.

Trzeba również pamiętać, że każda patelnia ma określoną wartość energii cieplnej, jaką może zmagazynować. Nagłe wrzucenie chłodnego mięsa obniża temperaturę i proces smażenia zostaje zatrzymany. Dodawanie go stopniowo zapobiega wyciekaniu. Kolejną rzeczą, którą należy unikać, jest za wczesne solenie. Sól ma właściwości wyciągające wodę z komórek, co doskonale widać po posoleniu warzyw - po kilku minutach stają się miękkie i zaczynają pływać we własnych sokach. Doprawianie potraw zostaw na sam koniec, wtedy też łatwiej jest dostosować ile przypraw wsypać.

Przed pieczeniem szybko obsmaż mięso

Najlepsi szefowie kuchni dodatkowo zalecają, aby każdy większy kawałek mięsa przed docelową obróbką termiczną przesmażyć. Temperatura powinna być wysoka, aby mięso na zewnątrz ścięło się i zatrzymało wodę wewnątrz.

- Szybka denaturacja białek powierzchni mięsa, na przykład podczas obsmażania, skutkuje zmniejszonym wyciekiem. Dlatego właśnie przed duszeniem lub pieczeniem mięsa warto podsmażyć je na patelni - dodał Kowalski

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić idealnego burgera wołowego. Ten tekst pokazuje, jak wybierać wędlinę w sklepie spożywczym.

Mięso na patelni

Źródło zdjęcia: canva/Ahmed Benzerguine, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: msn.com

Zapraszamy na nasz Instagram