Smakosze.pl

canva/bprangebooher, Getty Images

Dlaczego podczas smażenia mięsa wycieka z niego woda?

25 Marca 2022

Autor tekstu:

Adam Moskal

Smażenie mięsa na patelni może wydawać się banalnie proste, lecz wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że popełniają często duży błąd. Mowa o pojawiającej się na patelni wodzie, która zaczyna wyciekać z mięsa. Powodem z reguły jest wyłożenie zbyt wielu kawałków i nagłe obniżenie temperatury tłuszczu. Aby tego uniknąć, należy smażyć je partiami.

Choć coraz więcej Polaków decyduje się ograniczyć jedzenie mięsa, bądź całkowicie wyklucza je ze swojej diety, jego spożycie w dalszym ciągu jest wysokie. W związku z tym odpowiednia obróbka tego produktu jest istotna - nikt nie chce marnować w końcu swoich pieniędzy i żywności.

Portal msn.com postanowił dokładnie dowiedzieć się, czym jest woda pojawiająca się na patelni, gdy smaży się na niej mięso. W tym celu redakcja przeprowadziła wywiad z Dr inż. Ryszardem Kowalskim z Katedry Technologii Mięsa, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert odniósł się również do popularnej teorii, jakoby producenci mięsa nastrzykiwali je wodą, aby zwiększyć jego masę.

Woda wycieka z mięsa podczas smażenia - czy jest się czego obawiać?

Chude mięso, które najczęściej dotknięte zostaje nieoczekiwanym "wyciekiem", w ponad 70 procentach składa się z wody. Podczas smażenia zmagazynowany w komórkach płyn uwalnia się, rozlewając po dnie patelni.

- To normalne zjawisko. Nie doszukiwałbym się tutaj tzw. drugiego dna i potencjalnego nieuczciwego działania producentów - tłumaczy w rozmowie dr inż. Ryszard Kowalski. Jak w takim razie uniknąć takiej wpadki?

Co zrobić, aby mięso zatrzymało jak najwięcej wody?

Podstawą jest przede wszystkim smażenie go partiami w taki sposób, aby do naczynia nie wkładać ogromnych ilości kawałków mięsa. Dlatego podziel przygotowane mięso na mniejsze części, które bez problemu zmieszczą się na patelni, a woda będzie miała możliwość szybkiego odparowania.

Trzeba również pamiętać, że każda patelnia ma określoną wartość energii cieplnej, jaką może zmagazynować. Nagłe wrzucenie chłodnego mięsa obniża temperaturę i proces smażenia zostaje zatrzymany. Dodawanie go stopniowo zapobiega wyciekaniu. Kolejną rzeczą, którą należy unikać, jest za wczesne solenie. Sól ma właściwości wyciągające wodę z komórek, co doskonale widać po posoleniu warzyw - po kilku minutach stają się miękkie i zaczynają pływać we własnych sokach. Doprawianie potraw zostaw na sam koniec, wtedy też łatwiej jest dostosować ile przypraw wsypać.

Przed pieczeniem szybko obsmaż mięso

Najlepsi szefowie kuchni dodatkowo zalecają, aby każdy większy kawałek mięsa przed docelową obróbką termiczną przesmażyć. Temperatura powinna być wysoka, aby mięso na zewnątrz ścięło się i zatrzymało wodę wewnątrz.

- Szybka denaturacja białek powierzchni mięsa, na przykład podczas obsmażania, skutkuje zmniejszonym wyciekiem. Dlatego właśnie przed duszeniem lub pieczeniem mięsa warto podsmażyć je na patelni - dodał Kowalski

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu  dowiesz się, jak zrobić idealnego burgera wołowego. Ten tekst  pokazuje, jak wybierać wędlinę w sklepie spożywczym.

Mięso na patelni

Źródło zdjęcia: canva/Ahmed Benzerguine, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: msn.com

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]