Smakosze.pl
herbata z cebulą

canva/ juliedeshaies

Dlaczego warto dodać cebule do herbaty?

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Cebula w herbacie? Chociaż trick wydaje się być mocno zaskakujący, to naprawdę warto z niego skorzystać. Efekty zobaczymy niemal natychmiast. Co ciekawe, jak podają źródła sama receptura ma już 100 lat.

Cebula to warzywo, które niemal zawsze gości w naszym domu. Dodajemy je do zup, sałatek oraz potraw mięsnych. Co się stanie, gdy włożymy ją do herbaty? Okazuje się, że niepozorne warzywo ma niesamowite właściwości.

Dlaczego warto pić herbatę z cebulą?

Dlaczego warto włożyć cebulę do herbaty? Powody robią wrażenie. Okazuje się, że takie połączenie pozwoli nam pozbyć się niestrawności oraz problemów jelitowych. Warto ją wypić szczególnie po sytym posiłku.

Wywar jest wyjątkowo prosty i szybki w przygotowaniu. Działa jak domowe lekarstwo, po które warto sięgnąć przy problemach żołądkowych. Pamiętaj jednak, że w przypadku ich nasilenia warto skonsultować się przede wszystkim z odpowiednim specjalistą. Artykuł nie zastąpi bowiem rzetelnej porady lekarskiej.

Poniżej tłumaczymy krok po kroku, w jaki sposób przygotować tę miksturę.

Przepis na herbatę z cebulą

Obierz cebulę i przekrój ją na cztery części. Umieść ją w filiżance nacięciem do góry i zalej ją wywarem z czarnej herbaty (ok. 200 ml naparu) Wyjmij herbatę po 15 minutach i ją wypij.

Należy sięgać po napar codziennie przed zaśnięciem. Chociaż napar ma ogromne korzyści zdrowotne, to niestety nie każdy powinien go pić. Jakie są przeciwskazania do sięgania po cebulę?

Przeciwskazania do jedzenia cebuli

Z jedzenia cebuli powinny zrezygnować osoby, które borykają się z problemami z wątrobą, nerkami oraz chorobami układu pokarmowego. Warzywo nie jest również wskazane wszystkim cierpiącym na niewydolność serca.

W razie wszelkich wątpliwości najlepiej skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Polecamy nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o drożyźnie w sklepach spożywczych oraz podawaliśmy przepis na niezapomniane pampuchy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

undefined

źródło: o2/smak dnia// poradnik zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >