Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 21.01.2022 01:00

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

rosół
canva/from_my_point_of_view

Często gotujecie rosół? A zawsze wychodzi wam idealny? Jeśli nie, mamy dla was kilka przydatnych wskazówek. Powiemy wam na przykład, dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody. Gdy zobaczycie efekt, z pewnością zawsze będziecie tak robić.

Rosół jest jedną z najsmaczniejszych i najbardziej lubianych zup. Choć jego przygotowanie jest proste, to jednak czasem coś może się nie udać. W wyniku tego rosół nie będzie klarowny czy esencjonalny. Spróbujemy więc temu zaradzić i sprawić, by ta zupa zawsze wychodziła wam doskonała.

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Jednym z problemów przy gotowaniu rosołu jest fakt, że czasami wychodzi mętny. Mamy jednak na to sposób. Wystarczy w czasie gotowania dolewać do niego co jakiś czas szklankę zimnej wody. Szybkie obniżenie temperatury rosołu zahartuje go i sprawi, że będzie klarowny.

By rosół wyszedł klarowny, trzeba też gotować mięso począwszy od zimnej wody. Jeśli zaś używacie mięsa rozmrożonego, dopilnujcie, by było dobrze rozmrożone. Inaczej wywar również może stracić przezroczystość.

Sposób na pyszny rosół

Podstawą udanego rosołu, są oczywiście dobrej jakości składniki. Smaczny wywar uzyskacie tylko wtedy, gdy dodacie spore ilości mięsa i warzyw. Dobrze jest też, by mięso zawierało kości. Rosół wyjdzie wtedy smaczniejszy.

Mięso i warzywa zalewamy zimną wodą i gotujemy na małym ogniu, do czasu, aż się całość zagotuje. Wtedy usuwamy szumowinę i dalej gotujemy rosół na małym ogniu. Czas gotowania rosołu to zwykle 2-3 godziny.

Do rosołu warto też dodać przyprawy, które podniosą jego smak. Do klasyki należy sól i pieprz, jednak warto też do niego dorzucić listek laurowy, ziarna pieprzu, plasterek imbiru. Ważna jest też zielenina, np. natka pietruszki, lubczyk, które dodają orzeźwiającego smaku i ładnego koloru.

Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na rosół, zajrzyj na naszą stronę. Dowiesz się z niej również, na jakim mięsie najlepiej jest gotować tę zupę.

woda
woda

Źródło zdjęcia: canva/Lisa Fotios z Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram