Smakosze.pl
rosół

canva/margouillatphotos

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół?

29 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Rosół jest najpopularniejszą, polską zupą. I choć wszyscy go lubią, to każdy gotuje go w nieco inny sposób. A wiecie, na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Rodzaj i ilość użytych składników wpływa na smak i aromat tego wywaru. Liczy się też oczywiście czas gotowania.

Podstawowymi składnikami rosołu jest mięso i warzywa. Zestaw warzyw używamy w zasadzie ten sam. Jest to zwykle marchewka, pietruszka, seler, por, cebula. Niektórzy dodają jeszcze kawałek kapusty włoskiej. Jeśli zaś chodzi o mięso, tu pole do popisu jest o wiele większe.

Racuchy babci Marysi na kefirze

Sekretna receptura babci Marysi na racuchy na kefirze

CZYTAJ DALEJ

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół?

Choć większość osób kojarzy rosół z kurą rosołową, kurczakiem i wołowiną, to wywar ten można ugotować na naprawdę wielu gatunkach mięsa. Doskonały rosół otrzymamy też z gęsi, kaczki, indyka, perliczki, a także mieszając ze sobą różne gatunki mięsa. Używa się zwykle mięso z kością, bo takie daje więcej smaku.

Rodzaj mięsa, na którym gotuje się rosół, wpływa oczywiście na smak, kolor i aromat całej potrawy. Zdecyduj więc, jak rosół ugotujesz w najbliższym czasie.

Rosół wołowy ma wyrazisty smak i nieco ciemniejszy kolor. Do jego przygotowania można wykorzystać wołową pręgę, szponder czy łatę. Rosół z kury należy do tych najbardziej tradycyjnych. Przygotowany na kurze zagrodowej, jest pełen aromatu, zawiera sporo tłuszczu, smaku i ma żółty kolor. Rosół na kurczaku jest delikatniejszy w smaku i ma bledszy kolor. Można tu wykorzystać kawałki kurczaka, jak np. porcje rosołowe zawierające korpus, szyję.

Do przygotowania rosołu z indyka wykorzystuje się zwykle indycze skrzydła i szyję. Można też indyczą golonkę. Rosół z kaczki lub gęsi warto przygotować na kaczej lub gęsiej porcji rosołowej. Zawiera ona zwykle skrzydła, szyję i korpus. Taki rosół jest aromatyczny i ma bursztynową barwę.

Rosół drobiowy gotuje się na mieszance mięs drobiowych. Warto wykorzystać tu porcje rosołowe zawierające skrzydła, szyję, uda. Rosół wołowo-drobiowy łączy w sobie wyrazisty smak wołowiny i delikatność mięsa drobiowego. Ta mieszanka owocuje naprawdę doskonałym smakiem wywaru.

Rosół można też ugotować na przepiórce, perliczce czy gołębiach. Te rosoły zawierają dosyć mało tłuszczu, można je więc zaliczyć do dietetycznych.

Rosół bez mięsa

Jeśli nie jesteś zwolennikiem mięsa, rosół możesz ugotować bez jego udziału. Może będzie miał nieco inny smak, ale też będzie smaczny.

Do przygotowania rosołu wegetariańskiego użyj dużej ilości warzyw korzeniowych. Wcześniej możesz je podpiec, dzięki czemu wywar zyska intensywny smak, aromat i kolor.

Jeśli szukasz dokładnego przepisu na rosół, zajrzyj na naszą stronę. Szczególnie polecamy przepis na rosół od Magdy Gessler. Poznaj też recepturę na rosół bez mięsa.

rosół

rosół

Źródło zdjęcia: canva/Dar1930

Przygotowywanie mięsa
Krojenie mięsa
Mycie mięsa
Podsmażanie mięsa

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Mięso odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym jadłospisie Polaków. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Już teraz dowiedz się, jakie błędy podczas przygotowywania mięsa popełniamy najczęściej. Nr 5 może być dla wielu smakoszy ogromnym zaskoczeniem. Prawie nikt o tym nie pamięta.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: olgasmile

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

bób

Porady

Jak wybrać najlepszy bób? Zebraliśmy najcenniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
kiszone ogórki

Porady

Największe błędy podczas kiszenia ogórków. Przez nie wychodzą m.in puste w środku

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować makaron bez wody? Wyjawiamy sprytny patent

Czytaj więcej >
gotowanie ryżu

Porady

Co zrobić aby ryż po ugotowaniu był sypki? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Jak przedłużyć świeżość chleba? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego warto wrzucić do kawy masło? Ma wiele korzyści

Czytaj więcej >