Dlaczego warto dodać ocet do barszczu czerwonego? Korzyści są ogromne
Powiedzenie "proste jak barszcz" nie jest w 100% prawdziwe. Przygotowanie tej zupy, choć pozornie łatwe, może zakończyć się kuchenną katastrofą. Najczęstszą bolączką jest utrata przez danie intensywnego buraczanego koloru. Aby temu zaradzić, należy dodać do niego ocet.
Przy wigilijnym stole zależy nam, aby wszystko było idealnie. Uwielbiany przez wszystkich barszcze czerwony to prawdziwy sprawdzian naszych kuchennych umiejętności. Poznaj tajniki jego przygotowania i nigdy więcej nie martw się o prezencję tej potrawy.
Dlaczego barszcz czerwony traci swój kolor?
Barszcz czerwony swoją nazwę zawdzięcza głębokiej barwie uzyskanej dzięki burakom. Czasami jednak zupa staje się brunatna i nieapetyczna. Co jest tego powodem?
Za kolor buraków odpowiada związek, zwany betaniną. Betanina rozpada się podczas zbyt dużej temperatury gotowania, przez co barszcz czerwony traci swoją barwę. Również zbyt długi czas spędzony na ogniu nie służy końcowemu wyglądowi naszej zupy.
Barszcz czerwony nie powinien gotować się zbyt długo. Trzymaj na kuchence jedynie tyle czasu, ile potrzebne jest do ugotowania warzyw do miękkości. Podczas gotowania zupa powinna jedynie lekko mrugać. Upewnij się, że moc palnika pod Twoim garnkiem nie jest zbyt wysoka.
Czemu warto dodawać ocet do barszczu czerwonego?
Odpowiedni czas oraz temperatura gotowania nie zawsze gwarantuje 100% sukcesu. Warto dodatkowo zadbać o to, aby nasz barszcz zachował swoją piękną barwę. Jak tego dokonać?
Sprawdzonym sposobem na gotowanie barszczu czerwonego jest dodanie do niego odrobiny octu. Ten składnik zabezpiecza zupę przez utratą koloru. Sprawdzi się w tej roli zarówno ocet winny, jak i jabłkowy.
Kiedy najlepiej dodać ocet do barszczu czerwonego? Powinno zrobić się to na samym początku, jeszcze przed doprowadzeniem do wrzenia. Dzięki temu, podczas dalszej obróbki, barszcz zachowa swoją barwę. Sprawdź, jaki sekretny składnik dodaje do barszczu babcia Krysia. Owocowy sok dodany do barszczu potrafi zdziałać cuda.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Bigos wyszedł zbyt słony? Nic straconego. Najlepsze kucharki mają wiedzą jak go uratować
Przepis na aromatyczne, korzenne śledzie. Prostszych i smaczniejszych nie jadłeś
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama