Dlaczego warto dodawać do potraw lubczyk?
Lubczyk jest ziołem o niebagatelnej roli w kuchni. Nadaje potrawom niezwykłego aromatu, a przy tym ma korzystny wpływ na wiele aspektów działania naszego organizmu. Uprawiana obecnie już na całym świecie przyprawa jest też stosowana jako afrodyzjak. Dowiedzcie się, dlaczego jeszcze warto włączyć ją do diety.
Lubczyk stosować można dwojako. Będzie idealny zarówno jako przyprawa, jak i baza do leczniczych mikstur. Z lubczyku bowiem — podobnie jak z kwiatów lipy czy kopru włoskiego — można przyrządzić wspaniały prozdrowotny napar, który pozwoli nam czerpać garściami z jego dobroczynnych właściwości.
Dlaczego warto sięgać po lubczyk?
Zioło to znane było już w starożytności, a stosowano je głównie jako dodatek do potraw. Lubczyk nie tylko nadaje daniom niepowtarzalnego smaku i aromatu, ale ma też korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy.
Roślina ta hamuje nadmierną fermentację w jelitach, wpływając tym samym na prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Co więcej, dodanie suszonych liści lubczyku do dań ciężkostrawnych pomaga lepiej je przyswoić.
Związki zawarte w tym zielu wykazują również skuteczne działanie w infekcjach układu moczowego. Ponadto zioło to wpływa na poziom libido, zwiększając go. Znajduje więc zastosowanie w produkcji preparatów dedykowanych osobom z zaburzeniami popędu seksualnego.
Jak wykorzystać lubczyk w kuchni?
Liście lubczyku charakteryzują się ostrym smakiem. W kuchni stosuje się zarówno świeże, jak i suszone zioło, a najczęściej trafia ono do dań na bazie kapusty i szpinaku. Idealnie podkreśli też smak zup m.in. rosołu, fasolowej czy grochowej.
Ziele sprawdzi się doskonale jako dodatek do domowego chleba, sałatek oraz dań rybnych. Korzystając z niego, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość ziołowego dodatku. Nadmiar może przyćmić inne przyprawy zastosowane do przyrządzenia dania.
Źródło zdjęcia: canva/yollopuki
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak upiec schab, by był soczysty? 1 czynność ma niebagatelne znaczenie. Zawsze o niej pamiętaj
Czy płukać kapustę kiszoną przed dodaniem do potrawy? Jest lepsza metoda by złagodzić jej smak
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: kuchnia.wp