Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto pić herbatę z kopru włoskiego? Niepozorny napar ma wiele zalet

Dlaczego warto pić herbatę z kopru włoskiego? Niepozorny napar ma wiele zalet

Herbata z kopru włoskiego
canva/Memedozaslan

Jesienią częściej sięgamy po herbaty, by się rozgrzać. Są jednak takie napary, które warto spożywać regularnie przez cały rok. Należy do nich napój przyrządzany z kopru włoskiego. Ma on szereg korzystnych właściwości m.in. pomaga uporać się z gazami i nieprzyjemnym oddechem. Dowiedzcie się, w czym jeszcze nas wesprze.

Wiele nietypowych naparów ma dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jest tak m.in. w przypadku herbaty z liści jarzębiny czy naparu z łopianu. Koper włoski jest nieco popularniejszy, lecz nadal niedoceniany. Szkoda, gdyż jego rola jest niebagatelna.

Jakie właściwości ma napar z kopru włoskiego?

Koper włoski, czyli fenkuł, zawiera wiele korzystnych dla zdrowia substancji m.in. żelazo, wapń czy flawonoidy. Napar z tej rośliny pomoże nam w walce z problemami gastrycznymi takimi jak wzdęcia, refluks żołądkowo-jelitowy, gazy czy kolki niemowlęce.

Choć środowisko lekarskie jest podzielone w kwestii bezpieczeństwa spożycia tej herbatki przez malutkie dzieci i matki karmiące, istnieją badania potwierdzające pozytywny jego wpływ na redukcję ryzyko wystąpienia dolegliwości trawiennych u niemowląt. Przed podanie dziecku naparu warto jednak poradzić się specjalisty.

Część badaczy jest zdania, że napar jest korzystny dla kobiet w ciąży. Wskazują, że wpływa na to przede wszystkim fakt, iż potrafi on wyciszyć i pomaga zbić zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, z którym często borykają się panie oczekujące dziecka. Herbatka ta zmniejsza też bolesność skurczy porodowych, co może znacznie ułatwić poród.

Napar z kopru włoskiego jest jednak polecany nie tylko osobom w stanie błogosławionym. Ze względu na swoje rozkurczowe działanie, złagodzi dolegliwości on menstruacyjne oraz wszelkie bóle wynikające z niestrawności czy napięć na tle nerwowym. Odegra także rolę w walce z bezsennością i chorobami wynikającymi ze stresującego trybu życia.

Herbatka wykazuje też właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Działa hamująco na rozwój grzybów i chorobotwórczych drobnoustrojów, wspierając w wielu infekcjach, także tych dotyczących dróg oddechowych. Właściwości moczopędne tego ziołowego naparu przyniosą też ulgę osobom zmagającym się z chorobami układu moczowego.

Napar z kopru włoskiego
Napar z kopru włoskiego jest korzystny dla zdrowia

Źródło zdjęcia: canva/Santje09

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: recepta Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: herbata Dieta