Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego warto jadać cykorię zimą?
Adam Moskal
Adam Moskal 15.12.2021 01:00

Dlaczego warto jadać cykorię zimą?

Cykoria
canva/Elena_Danileiko, Getty Images Pro

Cykoria nie jest zbytnio popularnym warzywem w Polsce, lecz warto się nad nią pochylić choć na chwilę - ma bowiem ogromną ilość pozytywnych i korzystnych właściwości. W smaku jest orzeźwiająca i lekko gorzka, świetnie sprawdza się na kanapkach czy w sałatkach. Jednym z najczęściej kupowanych produktów z cykorii jest proszek, który sprawdza się jako zamiennik kawy.

Cykoria przez wiele wieków była zapomnianym warzywem. W starożytności znali ją Arabowie oraz Żydzi. W Europie pojawiła się szeroko dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęła być uprawiana przez Belgów - to oni odpowiadają za jej rozpropagowanie.

Cykoria jest typowo zimowym warzywem, dostępnym w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu uprawy. Hoduje się ją bez dostępu do światła, a liście związuje się sznurkiem.

Co zawiera cykoria?

W cykorii jest wyjątkowo dużo cennych składników odżywczych. Zawiera witaminy z grupy B, witaminy A, E, K oraz minerały, takie jak potas, wapń, żelazo, miedź, cynk, fosfor, selen czy magnez. Dodatkowo jest niskokaloryczna, ponieważ jedna sztuka ma mniej więcej tylko około 20 kcal.

Co więcej, w cykorii można znaleźć mnóstwo błonnika pokarmowego, poprawiającego perystaltykę jelit i wydłużającego uczucie sytości po posiłku. Zawarte w niej polisacharydy korzystnie wpływają na mikroflorę jelita grubego.

Kolejną substancją w cykorii jest kwas foliowy polecany przede wszystkim kobietom w ciąży oraz osobom chcącym zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Warzywo wykazuje właściwości moczopędne, poprawiające jakość skóry, wspomagające pracę wątroby oraz żółciopędne.

Jak jeść cykorię?

Wybierając ją w sklepie, nie decyduj się na zielone główki - im bardziej zielony kolor, tym cykoria ma większą goryczkę. Idealne warzywo ma główkę o średnicy 3-4 cm i długości około 15 cm. Zewnętrzne liście są również bardziej gorzkie od wewnętrznych.

Liście cykorii po umyciu można dodać do kanapek, czy sałatek jako zamiennik sałaty. Idealnie smakuje jako danie główne, po zawinięciu w nią kawałków szynki i zapieczenia z sosem serowym. Aby usunąć goryczkę, można również wyciąć głąb.

Specyficzny smak cykorii komponuje się z orzechami włoskimi, jabłkami oraz cynamonem, dlatego te produkty warto dołączyć do sałatki z jej liśćmi. Dobrym pomysłem jest zrobienie z niej zapiekanki, dodając makaronu, sera oraz sosu beszamelowego.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić chrupiącą i soczystą zimową surówkę teściowej. Ten tekst wyjawia prosty przepis na tradycyjną surówkę z czerwonej kapusty.

Cykoria

Źródło zdjęcia: canva/double_p, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: zywienie.medonet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram